مقاله سنگ شناختي و ژئوشيمي بازالت هاي جواهردشت (شرق گيلان): بررسي نقش فرايندهاي تفريق بلورين و آلايش پوسته اي در سير تكامل ماگمايي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در بلورشناسي و كاني شناسي ايران از صفحه ۲۵۳ تا ۲۶۶ منتشر شده است.
نام: سنگ شناختي و ژئوشيمي بازالت هاي جواهردشت (شرق گيلان): بررسي نقش فرايندهاي تفريق بلورين و آلايش پوسته اي در سير تكامل ماگمايي
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بازالت
مقاله ژئوشيمي
مقاله آلايش پوسته اي ،‌ايزوتوپ هاي Nd-Sr
مقاله جواهردست
مقاله گيلان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حق نظر شهروز
جناب آقای / سرکار خانم: ملكوتيان سارا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بازالت هاي جواهر دشت تنوع تركيبي بين اوليوين بازالت ها تا آندزيت هاي بازالتي كوارتزدار نشان مي دهند بنابراين بررسي هاي سنگ شناختي تفريق كاني هاي كلينوپيروكسن و اوليوين عامل اصلي تنوع سنگ شناسي بازالت هاي منطقه است. خوردگي خليجي و حاشيه هاي دندانه دار و نا هم رنگ بودن حاشيه فنوكريست هاي كلينوپيروكسن با دانه هاي پيروكسن خميره، بيانگر يك حالت عدم تعادل و از شواهد سنگ شناختي آلايش پوسته اي اين بازالت هاست. همبستگي هاي مثبت CaO و CaO/Al2O3 و Cr با Mg# و CaO/Al2O3 با Sc و همبستگي منفي Al2O3 با Mg# از شاخصه هاي ژئوشيميايي تفريق كلينوپيروكسن و اوليوين در سير تكامل ماگمايي سنگ هاي منطقه است. نسبت هاي بالاتري Ba/Zr، Pb/Nd و نسبت پايين Ce/Pb و همبستگي مثبت SiO2 و Rb با ۸۷Sr/86Sr و همبستگي منفي ايزوتوپ هاي Nd-Sr، حكايت از آلايش اين بازالت ها با پوسته قاره اي دارد.