مقاله سياست ها و برنامه هاي توسعه علم و فناوري در چين امروز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۶ در رشد فناوري از صفحه ۴ تا ۹ منتشر شده است.
نام: سياست ها و برنامه هاي توسعه علم و فناوري در چين امروز
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اصلاحات عملگرايانه
مقاله توسعه هدفمند
مقاله پارك هاي علم و فناوري
مقاله مناطق ويژه اقتصادي
مقاله چيني هاي ماورا بحار
مقاله برنامه هاي آموزشي – پژوهشي ويژه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: وردي نژاد فريدون

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چين امروز، با چين ديروز فاصله اي معني دار پيدا كرده است. در اين كشور، پيشبرد اصلاحات اقتصادي و تداوم و تكميل سياست درهاي باز، حفظ ثبات و آرامش سياسي و اجتماعي، همراه با توسعه وحدت و يكپارچگي ملي، وظيفه اي همگاني محسوب مي شود. اين اصل از ابتداي سال ۱۹۷۸ كه اصلاحات اقتصادي آغاز شد تا امروز، محور تغييرات ساختاري و جوهري چين بوده است. اصلاحات عمل گرايانه دو دهه گذشته، سياست درهاي باز و توسعه تجارت خارجي هيچگاه چيني ها را از توجه به اهداف و مصالح ملي غافل نكرده و رشد اقتصادي چين، شتاب كنترل شده اي بر بستر راهبردها داشته است.
نظارت دولتي بر آموزش و پژوهش و تدوين برنامه هاي توسعه اي، پس از دو دهه همچنان از سوي حزب تمركزگراي چين اعمال مي شود و برنامه هاي اقتصادي بخش خصوصي هنوز نتواسته است اين انحصار را بشكند. دولت چين تا كنون موفق شده است با استفاده از فناوري نوين، سرمايه و دانش فني و مديريت خارجي و اصلاح مقررات داخلي كشور، از طريق سياست هاي تشويقي و اعمال تسهيلات ويژه، توان علمي، آموزشي، پژوهشي و تحقيقاتي را در قالب سرمايه هاي شگفت انگيز به چين سرازير كند. از نظر اجرايي، در چين پروژه مناطق ويژه اقتصادي و پارك هاي فناوري و تحقيقاتي دنبال گرديد و طرح هاي آموزشي و پژوهشي ويژه اي به اجرا گذارده شد. اميد است اين تجربيات و ايده هاي امتحان شده، انگشت اشاره اي براي بومي سازي و آزمون در مسير پرفراز و نشيب توسعه ايران باشد.