مقاله سير تحول برنامه هاي آمايش سرزمين در برنامه هاي قبل و بعد از انقلاب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در برنامه ريزي رفاه و توسعه اجتماعي از صفحه ۱۱۱ تا ۱۴۷ منتشر شده است.
نام: سير تحول برنامه هاي آمايش سرزمين در برنامه هاي قبل و بعد از انقلاب
این مقاله دارای ۳۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آمايش سرزمين
مقاله برنامه ريزي
مقاله برنامه هاي عمراني
مقاله برنامه هاي توسعه
مقاله طرح پايه آمايش سرزمين
مقاله طرح آمايش منطقه
مقاله سطح کلان
مقاله بخشي
مقاله استاني
مقاله فضا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: لطيفي غلامرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه طرح مقوله «آمايش سرزمين» در ايران، به سال هاي پيش از انقلاب بر مي گردد و بررسي و تجربه مطالعات نخستين آن، در دهه شصت مورد توجه قرار گرفته است و کشور ايران در حال حاضر، بيش از شش دهه، سابقه برنامه ريزي را در کارنامه خود دارد. فکر آمايش سرزمين در ايران، در اواخر سال ۱۳۴۵، در موسسه مطالعات و تحقيقات اجتماعي دانشگاه تهران، طي گزارشي با عنوان مساله افزايش جمعيت تهران و نگاهي پيرامون سياست عمران کشوري مطرح شد که در آن هدف آمايش سرزمين، «جلوگيري از افزايش جمعيت تهران» و «تسريع توسعه اقتصادي سراسر کشور با ايجاد فعاليت هاي جديد در مناطق مختلف…» عنوان شده بود. در دوران انقلاب، مطالعات طرح پايه آمايش سرزمين اسلامي در نيمه نخست دهه ۷۰ـ۱۳۶۰ به وسيله دفتر برنامه ريزي منطقه اي سازمان برنامه و بودجه شکل گرفت.
در اين مقاله، سعي ما بر اين است تا سير تحول برنامه هاي آمايش  سرزمين را از ابتداي شکل گيري برنامه هاي آمايش يعني از برنامه پنجم عمراني قبل از انقلاب تا برنامه چهارم توسعه بعد از انقلاب مورد توجه قرار دهيم و ببينيم آيا اين برنامه ها به مرحله عمل رسيده اند يا خير.
روش ما در اين مقاله، مطالعات کتابخانه اي مبتني بر اسناد موجود در سازمان مديريت و برنامه ريزي بوده است.