سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش ملی بهره برداری در بخش آب و فاضلاب

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

یدالله شهبازی – مخترع سیستم کنترل گر شبکه ای توزیع آب

چکیده:

کشور ایران بر روی خط کمربند زلزله واقع شدهویکی از ده کشور حادثه خیز جهان می باشد. بطور متوسط از میان هر، سی و هفت، حادثه در دنیا یکی در کشور ایران رخ می دهد.
بنظر می رسد گویا (راه حل اصلی) مدیریت بحران و بالتبع آن کاهش خسارت های جانی و مالی سرعت عمل اولیه میباشد که این مهم با تکنولوژی امکان پذیر و میسرتر میباشد.
وقوع زلزله نه تنها صدمات جانی که یکی از بزرگترین آلام دردناک بشری با سابقه ای بس دیرین است را بدنبال داشته و دارد. بلکه خود موجب صدمه و زیان به تاسیساتی عظیم خدمات رسانی بسان سدها، تاسیسات (آب، برق، گاز و غیره) را می گیرد. و قابل یادآوری است صدمهتاسیساتی چونان آب و شبکه های توزیع خود نیز عامل بسیار موثری در افزایش حجم تخریبخیابانها – معابر و ساختمانها شده و بالتبع آن، صدمات افزون و جدی تری به جان و مال افراد این هدیه ارزشمند خداوندی خواهد شد. و علاوه بر آن هدر رفت آب استحصال شده از سدها خود حجمی از سرمایه های ملی است که شاید به جرائت می توان گفت جایگزینی برای آن در جهان هستی یافت نمی شود.
با این تفاسیر فلسفه وجودی سیستم های کنترل گر نه تنها یک نیاز اساسی برآورد شده بلکه وجود ساختارهای کنترلی الزام آور نیز می باشد.
و این مقدمه ی کوتاه بیانگر و موید این نکته است که در مدیریت های بحران درهنگام بروز اضطرارهایی بسان زلزله به وجود سیستم های هوشمند – کارا – مکانیزه و خودکار بدون نیاز به انرژیهایی که خصوصا برق که در هنگام وقوع تنش های زمین لرزه انکان از مدار خارج شدن آنها میسر و شدنی است نیاز داشته و محاسبه بر عملکرد دقیق و صحیح نیروهای انسانی (خصوصا با بعد تخصصی) که خود در کوران حوادث دیگری گرفتار آمده اند چندان کارا – عملیکارساز نمی باشد. بر اساس این تفکر و احساس مسئولیت خوشبختانه دستگاهی تحت عنوان سیستم کنترل گر شبکه ای توزیع آب در هنگام وضعیت اضطراری و بحرانی بسان زلزله (valve controller of the water network in emergency situations) طراحی ساخته و مورد آزمایش قرار گرفت که دارای مزیت های ذیل می باشد.