مقاله شاعران در سپيده دمان انقلاب اسلامي (بررسي شعر معاصر در فاصله سال هاي ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در ادبيات پايداري (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۱ تا ۲۶ منتشر شده است.
نام: شاعران در سپيده دمان انقلاب اسلامي (بررسي شعر معاصر در فاصله سال هاي ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲)
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ادبيات متعهد
مقاله انقلاب اسلامي
مقاله شعر معاصر
مقاله انديشه هستي
مقاله دوران رکود و عسرت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: امن خاني عيسي
جناب آقای / سرکار خانم: علي مددي منا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بسياري از مجموعه هاي شعر معاصر فارسي همچون زمستان اخوان ثالث و در کوچه باغ هاي نيشابور شفيعي کدکني، به دهه هاي ۳۰ تا ۵۰ تعلق دارند؛ يعني مي توان گفت که شعر معاصر تا پيش از انقلاب اسلامي شاهد يکي از بارآورترين دوره هاي خود بوده است. اين در حالي است که با پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي در سال ۱۳۵۷ اين روند براي مدت کوتاهي (يعني تا سال ۱۳۶۲ که سه مجموعه شعر دفاع مقدس به چاپ رسيد) دچار وقفه گرديد.
دليل اين امر را مي توان در شکل گيري فضايي دانست که انقلاب اسلامي به وجود آورنده آن بود. پيش از انقلاب اسلامي بر اساس باور به تعهد هنر و هنرمند، شاعران شعر خود را وسيله اي براي دگرگوني شرايط اجتماعي-سياسي زمان خود مي دانستند؛ حال آنکه با پيروزي انقلاب اسلامي و تغيير فضاي سياسي-اجتماعي ايران، شاعران ديگر خود را موظف به دگرگوني جهان پيرامون خويش نمي ديدند. همين امر سبب گرديد تا بعضي از آنان مثل اخوان ثالث دوران بازنشستگي شعري خود را اعلام کنند، يا برخي ديگر مانند شفيعي کدکني بار ديگر متوجه هستي و ضرورت وجودي خويش گردند و نگاهي دوباره به آن داشته باشند.