سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین کنفرانس بین المللی بازرسی فنی و آزمون غیرمخرب

تعداد صفحات: ۱۷

نویسنده(ها):

مجید ترابی مقدم – کارشناس ارشد مهندسی الکترو اپتیک

چکیده:

هدف از این مقاله شبیه سازی امواج آلتراسونیک جهت پیدا کردن عیوب داخلی مواد و قطعات مختلف می باشد. با استفاده از این شبیه سازی می توان شکل و اندازه سیگنال خروجی دستگاه آلتراسونیک را برای مواد و عیوب مختلف قبل از انجام آزمون پیش گویی کرد، و از ساخت تست بلوک های استاندارد ASTM از مواد مختلف که زمان وهزینه های ریالی زیادی را در بر می گیرد، جلوگیری کرد. علاوه بر پیش گویی عیوب مختلف که شناخت بیشتری نسبت به ارزیابی عیوب به ما می دهد، می توان منحنی های معروف DAC و DGS که برای ارزیابی و تخمین عیوب استفاده می شود را رسم کرد.
در این مقاله، شبیه سازی با استفاده از انتشار پرتوهای گاوسی انجام شده است . مزیت این گونه انتشار امواج نسبت به مدل های قبلی مثل مدل رالی سومر- فیلد این است که، انجام محاسبات کامپیوتری بر روی سطوح هندسی انحناء دار راحت تر می باشد، و از حل انتگرال های پیچیده وصرف زمان زیاد محاسبات کامپیوتری جلوگیری می کند.
در این مقاله ، معادلات SCATTERING برای چند عیب با شکل هندسی تخت، کروی، استوانه ای (FLAT BOTTOM HOLE -SPHERICAL HOLE -CYLINDERICAL HOLE) انجام گرفته است. این شبیه سازی توانایی پیش گویی سیگنال خروجی برای آزمون به روش تماسی و روش غوطه وری را دارد.
همچنین علاوه بر امواج طولی که در پراب های نرمال کاربرد دارد، امواج عرضی را نیز برای هر زاویه ای شامل می شود.