مقاله شرايط اعتبار قبض در عقود عيني (عنوان عربي: شروط اعتبار القبض في العقود العينية) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در پژوهش هاي فقه و حقوق اسلامي (فقه و مباني حقوق اسلامي) از صفحه ۱۴۹ تا ۱۷۱ منتشر شده است.
نام: شرايط اعتبار قبض در عقود عيني (عنوان عربي: شروط اعتبار القبض في العقود العينية)
این مقاله دارای ۲۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قبض
مقاله شرط
مقاله عقود عيني
مقاله اهليت
مقاله اذن
مقاله فوريت قبض (كليدواژه عربي: القبض
مقاله الشرط
مقاله العقود العينية
مقاله الصلاحية
مقاله الإذن
مقاله استعجال القبض)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهدوي سيدمحمدهادي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
با توجه به اين که قبض در عقود عيني از ارکان يا شرایط صحت اين عقود است و در واقع، قبض در اين عقود موضوعيت دارد. بر همين اساس، ضروري است که شرايط اعتبار تحقق قبض در اين عقود مورد بررسي قرار گيرد.
در اين رابطه، مباحث ذيل قابل طرح است. اول آن که آيا اهليت و استمرار آن در تحقق قبض ضروري است يا خير؟ ثانيا در صورت ضرورت، رابطه آن با اذن و رضايت مالک در قبض چيست؟ و ثالثا آيا فوريت قبض از شرایط تحقق آن است در خصوص هر کدام از اين شرايط، نظر يا نظرات مختلفي بيان شده است. بعضي وجود اذن و داشتن اهليت را تا تحقق قبض شرط مي دانند و بعضي ديگر معتقدند که استمرار اهليت لازم نيست؛ بنابراين در صورت عروض فوت و اسباب حجر، عقد عيني باطل نمي شود و قائم مقام وي جايگزين اذن دهنده مي شود؛ و از آنجا که قبض، خارج از ماهيت عقد است فوريت آن نيز نياز نمي باشد. ما با ذکر ادله طرفين، ديدگاه اخير را مورد تاييد قرار داده ايم.