مقاله شعر تعليمي در پزشکي سنتي: مطالعه موردي ارجوزه پزشکي ابن سينا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن ۱۳۸۹ در مجله ايراني اخلاق و تاريخ پزشكي از صفحه ۱۶ تا ۲۴ منتشر شده است.
نام: شعر تعليمي در پزشکي سنتي: مطالعه موردي ارجوزه پزشکي ابن سينا
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ابن سينا
مقاله ارجوزه طبي
مقاله شعر تعليمي
مقاله طب سنتي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نيمروزي مجيد
جناب آقای / سرکار خانم: صالحي عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: محقق زاده عبدالعلي
جناب آقای / سرکار خانم: كياني حسين
جناب آقای / سرکار خانم: ايمانيه محمدهادي
جناب آقای / سرکار خانم: نجابت محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ارجوزه طبي يکي از آثار کم تر شناخته شده منسوب به ابن سينا، دانشمند و طبيب بزرگ ايراني در قالب شعر تعليمي به زبان عربي است. ابن سينا در اين کتاب دوره کاملي از طب سنتي ايران را در قالب ۱۳۲۶ بيت شعر عربي در بحر رجز سروده است. شعر تعليمي يکي از قالب هاي شعر است که تامين اهداف آموزشي و انتقال مفاهيم علمي بر جنبه هاي ادبي و شعري اولويت دارد. شعر ابن سينا در ارجوزه طبي ساده و روان بوده و مباحث علم طب به صورت اجمالي و با پرهيز از توضيحات مفصل ارايه گرديده است. در اين ارجوزه طب نظري و طب عملي در دو بخش جداگانه شرح داده شده است.
وجود ترجمه هاي ارجوزه به زبان فرانسوي و انگليسي حاکي از ارزش فراوان اين اثر در نزد اروپاييان به عنوان خلاصه کاملي از طب آن دوران است ولي ترجمه فارسي از اين اثر نفيس موجود نمي باشد. مرکز تحقيقات طب سنتي و تاريخ طب دانشگاه علوم پزشکي شيراز برنامه ترجمه منظوم ارجوزه طبي را با هدف معرفي اين کتاب ارزشمند که نشانگر الگوي آموزشي دانشمندان طب سنتي ايران در به کارگيري شعر تعليمي است آغاز نموده است. اين نوشتار بر آن است تا با مقدمه اي در بررسي جايگاه ابن سينا در طب سنتي نوين به معرفي ويژگي هاي ارجوزه طبي ابن سينا بپردازد.