مقاله شفاعت از ديدگاه صدرالمتالهين که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در انديشه ديني از صفحه ۱۰۹ تا ۱۳۰ منتشر شده است.
نام: شفاعت از ديدگاه صدرالمتالهين
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شفاعت استفاضه نور
مقاله شفاعت مغفرت
مقاله علل ذاتي
مقاله علل اتفاقي
مقاله ملاصدرا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فني اصل عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شفاعت از مباحث مهم اسلامي است که در قرآن کريم و احاديث معصومين (ع) عنايت ويژه اي به آن شده است. مسلمانان نيز به طور اجماعي، اصل شفاعت را پذيرفته و از مسلمات و ارکان عقايد اسلامي به حساب آورده اند.
پيچيدگي و ظرافت بحث مذکور، به ارايه تبيين هاي متفاوت و بروز اختلاف نظرهايي ميان مسلمانان انجاميده است که جايگاه ويژه بحث و اهميت آن، ايجاب مي کند که نسبت به تبيين صحيح آن بر اساس ديدگاه يکي از حکماي بزرگ عالم اسلام، صدرالمتالهين شيرازي، اقدام نماييم.
در اين راستا، پاسخ به سوالات متعددي ضروري مي نمايد؛ از جمله اين که کدام روش براي رسيدن به حقيقت شفاعت کارساز است؟ شفاعت به چه معناهايي به کار رفته و کدام معنا موجب بروز اختلاف شده است؟ شفيع واقعي کيست و آيا شفيع ديگري غير او هست يا نه؟ آيا شفاعت منحصر به اين عالم است، يا در عالم ديگر هم واقع خواهد شد؟ در اين نوشتار، سعي شده است که ديدگاه ملاصدرا نسبت به مباحث مذکور بيان شده، با ارايه تبيين صحيح و حکيمانه، گامي در راستاي تبيين صحيح عقايد اسلامي برداشته شود.