مقاله شناسايي سن هاي (Pentatomidae (Heteroptera و گياهان ميزبان آن ها در مناطق مركزي و شرقي مازندران و معرفي بعضي دشمنان طبيعي مهم منطقه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در گياه و زيست بوم از صفحه ۳۷ تا ۵۱ منتشر شده است.
نام: شناسايي سن هاي (Pentatomidae (Heteroptera و گياهان ميزبان آن ها در مناطق مركزي و شرقي مازندران و معرفي بعضي دشمنان طبيعي مهم منطقه
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سن هاي Pentatomidae
مقاله فون
مقاله گياهان ميزبان
مقاله پارازيتوئيدها
مقاله شكارگران
مقاله مازندران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ساكنين چلاو حميد
جناب آقای / سرکار خانم: ايماني سهراب
جناب آقای / سرکار خانم: شيردل فضل
جناب آقای / سرکار خانم: ثمين نجمه
جناب آقای / سرکار خانم: هوسكاري محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سن هاي خانوادهPentatomidae (Heteroptera)  جزء آفات مهم كشاورزي مي باشند كه خسارت قابل ملاحظه اي به طيف وسيعي از گياهان زراعي، زينتي و باغي وارد مي کنند. با توجه به اهميت سن هاي اين خانواده و عدم شناسايي دقيق فون اين حشرات در مناطق مركزي و شرقي مازندران، نمونه برداري هاي زيادي طي سال هاي ۱۳۸۲ الي ۱۳۸۵ در مناطق بالا انجام شد. بر اساس نتايج پژوهش حاضر، ۴۴ گونه از ۲۸ جنس سن از منطقه مزبور جمع آوري و شناسايي شدند. هم چنين براي سن هاي جمع آوري شده در اين پژوهش، بيش از ۶۰ گونه گياه ميزبان جمع آوري و شناسايي شده است كه بيش تر ميزبان ها جزء گياهان مرتعي و علف هاي هرز مي باشند. در اين پژوهش، هم چنين تعدادي از پارازيتوئيدها و شكارگران مهم به عنوان دشمنان طبيعي غالب منطقه معرفي مي شوند زيرا اين حشرات مفيد نقش مهمي در كاهش جمعيت آفات مختلف منطقه دارند.