مقاله شناسايي نقش هاي جديد اندامك هاي ويبل-پالاده در بيماري فون ويلبراند که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در فصلنامه پژوهشي خون از صفحه ۱۰۹ تا ۱۲۱ منتشر شده است.
نام: شناسايي نقش هاي جديد اندامك هاي ويبل-پالاده در بيماري فون ويلبراند
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اندامك هاي ويبل-پالاده
مقاله فاكتور فون ويلبراند
مقاله سلول هاي اندوتليال
مقاله بيماري فون ويلبراند

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شهبازي شيرين
جناب آقای / سرکار خانم: مهديان رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف :اندامك هاي ويبل-پالاده، اجزاي ذخيره كننده اختصاصي سلول هاي اندوتليال هستند. حضور منحصر به فرد آن ها در اين سلول ها، گواه ايفاي نقش ويژه آن هاست و ردگيري اين نقش ها، به كشف فيزيولوژي سلول هاي اندوتليال كمك شاياني خواهد كرد.
مواد و روش ها: مقاله حاضر به صورت مروري بر نتايج حاصل از مطالعات جديد پيرامون اين اندامك ها از جمله تجربيات تحقيقاتي نويسندگان تهيه گرديده و سعي شده تا دربرگيرنده تمامي يافته ها در اين زمينه باشد.
يافته ها: تفكيك اين اندامك ها از ليزوزوم و شناسايي پروتئين هاي مهمي مانند فاكتور فون ويلبراند، پي سلكتين و استئوپروتجرين كه در آن ذخيره مي شوند، تاكيد ديگري بر نقش خاص آن ها بوده است. توجه به اين موضوع كه صدمات عروقي سريعا باعث تخليه محتويات اين اندامك ها به داخل گردش خون مي شود، برانگيزنده اين سوال خواهد بود كه فقدان آن ها چه نتايج پاتولوژيكي به همراه خواهد داشت. وضعيتي كه در مبتلايان به نوع وخيم بيماري فون ويلبراند بروز مي كند.
نتيجه گيري: تحقيقات جديدي كه در چند سال اخير در حال انجام است، به سرعت پرده از راز حضور اندامك هاي ويبل-پالاده بر مي دارد و نقش هاي متعدد آن ها را شناسايي مي نمايد. مقاله حاضر مروري بر اين يافته ها و نمايي از تحقيقات آينده است كه در راستاي اين رمزگشايي صورت خواهد پذيرفت.