مقاله شناسايي و تعيين ژنو گروه نوروويروس در بيماران بزرگسال با موارد حاد گاستروانتريت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي كردستان از صفحه ۲۸ تا ۳۵ منتشر شده است.
نام: شناسايي و تعيين ژنو گروه نوروويروس در بيماران بزرگسال با موارد حاد گاستروانتريت
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نوروويروس
مقاله گاستروانتريت
مقاله تهران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: روماني سارا
جناب آقای / سرکار خانم: محبي سيدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: حسيني سيدمسعود
جناب آقای / سرکار خانم: عظيم زاده پدرام
جناب آقای / سرکار خانم: مجيدي زاده بزرگي سجاد
جناب آقای / سرکار خانم: واحدي محسن
جناب آقای / سرکار خانم: زالي محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: نوروويروس هاي انساني (NoVs) يكي از مهمترين عوامل شايع گاستروانتريت هاي حاد هستند. نوروويروس ها بسيار عفوني اند و انتقال آنها به صورت فرد به فرد و از راه مدفوعي – دهاني مي باشد. نوروويروس ها را مي توان به پنج ژنوگروه تقسيم بندي كرد كه ژنوگروه هاي I و II به عنوان عامل عمده عفونتهاي نوروويروسي در انسان شناخته شده است. اطلاعات كافي در رابطه با اسهال هاي نوروويروسي مربوط به افراد بزرگسال در تهران وجود ندارد. هدف اين مطالعه تعيين ميزان عفونت نوروويروسي در افراد بالاي ۱۸ سال با مشكلات گوارشي و اسهال هاي حاد كه به بيمارستان شهدا تجريش در تهران مراجعه كرده اند است.
روش بررسي: ۶۷ نمونه مدفوعي از بيماران بالاي ۱۸ سال كه دچار اسهال هاي حاد بودند، در تهران بين خرداد ماه ۱۳۸۷ تا بهمن ۱۳۸۷ جمع آوري شد. RNA استخراج و RT-PCR به وسيله پرايمرهايي كه طراحي شده بودند و مي توانستند بين ژنوتايپ I و II نوروويروس تمايز قايل شوند انجام گرديد.
يافته ها: RNA نوروويروس در ۳ نمونه مدفوعي بيمار (%۴٫۵) رديابي گشت. هر سه نمونه مثبت متعلق به ژنوگروه I بود و در فصل پاييز شناخته شد. متوسط سن افراد مبتلا ۳۲±۸٫۷ سال بود.
نتيجه گيري: اين نتايج نقش نوروويروس را به عنوان يك عامل ويروسي مسوول در موارد گاستروانتريت در افراد بزرگسال آشكار مي كند. همچنين اين نتايج نشان دهنده برتري ژنوتايپ I نوروويروس در گاستروانتريت هاي حاد افراد بزرگسال در تهران است.