مقاله شوانوم عصب واگ با تظاهر ديس فاژي و کاشکسي طولاني مدت: گزارش موردي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اسفند ۱۳۸۸ در مجله دانشكده پزشكي از صفحه ۸۸۳ تا ۸۸۶ منتشر شده است.
نام: شوانوم عصب واگ با تظاهر ديس فاژي و کاشکسي طولاني مدت: گزارش موردي
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شوانوم
مقاله عصب واگ
مقاله کاشکسي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: غفوري علي
جناب آقای / سرکار خانم: خورگامي ژامك
جناب آقای / سرکار خانم: مولانايي سعادت

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: شوانوم هاي دستگاه گوارش، تومورهاي نادري هستند که بيشتر در بيماران با نوروفيبروماتوز ديده مي شوند. موارد برخاسته از عصب واگ به ويژه به صورت اسپوراديک بسيار نادرتر مي باشند.
معرفي بيمار: مرد ۳۴ ساله اي با استفراغ، ديسفاژي و کاشکسي پيشرونده به مدت چهارسال مراجعه کرد. بررسي هاي متعدد پاراکلينيک اوليه طبيعي بودند. وي با تشخيص بي اشتهايي عصبي به مدت سه سال درمان شد ولي بهبودي نداشت. بررسي هاي بيشتر نشانگر توده اي در هياتوس ديافراگم بود و در لاپاراتومي توده اي در ناحيه انتهايي مري يافت شد که به طور کامل زرکسيون شد. بررسي ايمونوهيستوشيمي شوانوم خوش خيم گزارش نمود. بيمار بعد از جراحي بهبود يافت و به زندگي طبيعي بازگشت.
نتيجه گيري: شوانوم عصب واگ مي تواند با ديسفاژي و کاشکسي تظاهر نمايد در حالي که بررسي هاي آندوسکوپيک اوليه طبيعي باشد. بيماران با مشکلات جسماني بدون تشخيص که به درمان هاي روانپزشکي پاسخ نمي دهند، بايد مجددا مورد بررسي قرار گيرند تا مشکلات جسمي بدون تشخيص نمانند.