مقاله شيوع تغييرات فيزيولوژيك پوست طي دوران بارداري در خانم هاي بستري در بخش پس از زايمان در بيمارستان شبيه خواني كاشان در سال ۱۳۸۸ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در پوست و زيبايي از صفحه ۱۲۵ تا ۱۳۳ منتشر شده است.
نام: شيوع تغييرات فيزيولوژيك پوست طي دوران بارداري در خانم هاي بستري در بخش پس از زايمان در بيمارستان شبيه خواني كاشان در سال ۱۳۸۸
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پوست
مقاله حاملگي
مقاله تغييرات فيزيولوژيك

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كفايي محبوبه
جناب آقای / سرکار خانم: سرافراز ناهيد
جناب آقای / سرکار خانم: باقري اعظم
جناب آقای / سرکار خانم: عباس زاده فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: حاملگي بر تمام اندام هاي بدن زنان باردار از جمله پوست اثر مي گذارد. بعضي از اين تغييرات فيزيولوژيك هستند در حالي كه بعضي ديگر از جمله درماتوز حاملگي پاتولوژيك هستند. هدف اين مطالعه بررسي تغييرات طبيعي پوست طي دوران بارداري در خانم هاي بستري در بخش پس از زايمان بيمارستان شبيه خواني كاشان است.
روش اجرا: در اين مطالعه توصيفي ۱۸۰ مادر بستري در بخش پس از زايمان مورد بررسي قرار گرفتند. معيارهاي خروج از مطالعه شامل اتباع خارجي، چند قلويي، سن حاملگي زير ۲۰ هفته بود. ابزار جمع آوري داده ها، پرسش نامه بود. پرسشگران آموزش ديده با حضور بر بالين بيماران قبل از ترخيص، پرسش نامه ها را تكميل كردند و يافته ها در قالب جداول فراواني ارايه شد.
يافته ها: بانوان مورد مطالعه اكثرا در گروه سني ۲۰ – ۲۹ سال (۶۳٫۹%) و در سن حاملگي ۳۶ هفته و بيشتر قرار داشتند. افزايش شدت آكنه در ۲۶٫۷%، ملاسما در ۳۳٫۹%، استريا در ۸۲٫۳%، ادم پلك در ۳۰%، هيرسوتيسم در ناحيه صورت در %۱۷٫۲ و كاهش شدت آكنه در ۱٫۷% موارد ديده شد.
نتيجه گيري: با توجه به شيوع تغييرات پوستي در بارداري، آموزش مراقبت هاي لازم در مورد تغييرات پوستي به مادران باردار توصيه مي شود.