مقاله شيوه هاي کاربرد آيات و احاديث در مکالمه هاي حکايات گلستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در شعر پژوهي (بوستان ادب – علوم اجتماعي و انساني ) از صفحه ۱۷۹ تا ۲۰۶ منتشر شده است.
نام: شيوه هاي کاربرد آيات و احاديث در مکالمه هاي حکايات گلستان
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سعدي
مقاله نثر گلستان
مقاله حکايت و داستان
مقاله گفت وگو
مقاله آيات و احاديث

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اميري خراساني احمد
جناب آقای / سرکار خانم: فعال نجمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سعدي در گلستان به دلايل چندي که اولين و مهم ترين آن همان رواج استفاده از آيات و احاديث در نثر فني است، به گونه اي متفاوت به استفاده از آيات و احاديث پرداخته است.
حکايت نويسي که خود نوعي داستان با ويژگي هايي مخصوص، خاصه در نثر و کلام سعدي است، گلستان را به صورت نثري با ويژگي هاي انواع متون داستاني در آورده است. يکي از مهم ترين عناصر که در واقع از عناصر اصلي تشکيل دهنده درام بوده و در حکايات بـه ابعاد گسترده اي ديده مي شود، ديالوگ يا مکالمه است؛ لذا آيات و احاديث، مناسب ترين جايي که مي توانند در حکايات آورده شوند در خلال گفتگوهاست که بـه گونه اي کاملا طبيعي در زبان سعدي در ميان گفتگوها آورده مي شوند و هرگز کلام را از عادي بودن خارج نمي کنند. مکالمه هاي قرآني به شکل هاي مختلف گاه از زبان شخصيت ها و گاه از زبان راوي بيان مي شوند که خود به سه شکل متفاوت در حکايات آمده است. نتيجه حاصل به روشني بيانگر اين مطلب است که، ميزان کاربرد مکالمه هاي قرآني از زبان راوي داراي بسامد بيشتري نسبت به کاربرد آن در مکالمه هاي ديگر اشخاص بوده است.