سال انتشار: ۱۳۷۴

محل انتشار: چهارمین کنگره ملی خوردگی ایران

تعداد صفحات: ۱۶

نویسنده(ها):

Barbieri – NALCO Italiana Tech. Mktg. Manager

چکیده:

واحدهای جانبی مراکز صنعتی غالبا هزینه های گزافی جهت ادامه عملیات طلب می کنند.
قسمتی از این هزینه صرف تثبیت آب با استفاده از مواد شیمیایی میگردد. بکارگیری مواد شیمیایی بازدارنده، چنانه در حد ایده آل کارایی انتخاب شوند، قسمتی از هزینه های عملیاتی را کاهش میدهد.
فاکتورعمده بهره گیری بهینه از مواد شیمیایی، کنترل میزان تزریق آن بطور کاملاً یکنواخت است که علاوه بر صرفه جویی در مصرف مواد مذکور، حداکثر میزان تولید، حداقل نیروی انسانی مورد نیاز، حداقل آب مصرفی، جلوگیری از بحرانهای عملیاتی را شامل میشود.
فعالیتهای زیادی در جهت خودکارنمودن سیستمهای تزریق که قادر به کنترلمیزان مواد شیمیایی باشد انجام گرفته که بهیچوجه جوابگوی خواسته های عنوان شده نبوده است.
اخیرا تکنولوژی جدیدی بنام ترازار ابداع گردیده که با استفاده از سیستم اندازه گیری مستقیم میزان مواد را در حد یک قسمت درمیلیون کنترل می نماید.
با بهره گیری از یک نوع ماده فلورسنت که با هیچ ماده ای در آب میل ترکیب نداشته و تحت تاثیر نوسانات پی اچ قرار نمی گیرد، مقدار آن توسط یک ردیاب اندازه گیری و نهایتا مقدار مواد شیمیائی در هر نقطه از سیستم مورد دلخواه دقیقا اندازه گیری می گردد.
با استفاده از تکنولوژی ترازار ، علاوه بر موارد ذکر شده بالا،مقدار آب در گردش، مقدار زیر آب دیگهای بخار و برجهای خنک کننده، نشتی آب سیستمها، سرریز آب دیگ بخار به سیستم سوپر هیتر، مقدار آب در جریان در مبدلهای حرارتی، میزان دقیق آب تغذیه به دیگهای بخار و برجهای خنک کننده و …. در حد بسیار دقیق قابل اندازه گیری می باشد.