مقاله صادرات تنباکوي ايران به مصر بر اساس اسناد تازه ياب (۱۹۱۹-۱۹۰۶) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در تاريخ اسلام و ايران (علوم انساني) از صفحه ۶۱ تا ۹۸ منتشر شده است.
نام: صادرات تنباکوي ايران به مصر بر اساس اسناد تازه ياب (۱۹۱۹-۱۹۰۶)
این مقاله دارای ۳۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تنباكو
مقاله ايران
مقاله انقلاب مشروطه ايران
مقاله مصر
مقاله خليل پاشا خياط

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سليماني دهكردي كريم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بعد از اعتراض شديد مردم ايران به انحصار تنباكوي ايران به وسيله شرکت انگليسي تالبوت و لغو امتياز ياد شده در سال ۱۸۹۲ م / ۱۳۰۹ ق، تنباکوي ايران به توسط دو شرکت خارجي خريداري و به خارج از کشور صادر مي گشت. بخش عمده تنباکوي ايران توسط “کمپاني انحصار ادخال تنباکو در خاک عثماني” به کشور عثماني صادر مي شد. در سال ۱۸۹۴ ميلادي / ۱۳۱۲ قمري دولت ايران انحصار صادرات تنباکو به مصر را به يک تبعه اين کشور به نام خليل پاشا خياط واگذار نمود. قرار بر اين شد، خليل خياط فعاليت تجاري خود را از سال ۱۸۹۷ شروع نمايد. به اين ترتيب بخش ديگري از تنباکوي ايران براي مدت بيست و دو سال (۱۹۱۹- ۱۸۹۷) به کشور مصر صادر گرديد. در حاليكه ده سال نخست (۱۹۰۶-۱۸۹۷) اين تجارت در طي يك مقاله مستقل مورد تحقيق قرار گرفت، در ضمن مقاله پيشرو به بخش دوم صادرات تنباكوي ايران به مصر در سال هاي بعد از پيروزي انقلاب مشرطه تا سال ۱۹۱۹ / ۱۳۳۷ مي پردازد.
پرسش اصلي پژوهش حاضر مربوط مي شود به ميزان كارآمدي وزارت خانه ها و نهادهاي دولت هاي عصر مشروطيت در اداره و نيز تامين منافع عمومي جامعه كه مي بايست از پرتوي اين تجارت نصيب دولت ايران مي شد. در تجارت ياد شده اگر چه طرف مصري از سود بيشتري بهره مي برد و سهم دولت ايران را با اكراه و در واقع تحت فشار تشكيلات قضايي در مصر مي پرداخت، دولت هاي عصر مشروطه، در مقايسه با دولت هاي پيشين، در برخورد با خليل خياط جدي تر و با كفايت بيشتري عمل كردند.