مقاله صادرات تنباکوي ايران به مصر بر اساس اسناد نويافته (۱۹۰۶- ۱۸۹۷) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در تاريخ اسلام و ايران (علوم انساني) از صفحه ۹۶ تا ۱۲۶ منتشر شده است.
نام: صادرات تنباکوي ايران به مصر بر اساس اسناد نويافته (۱۹۰۶- ۱۸۹۷)
این مقاله دارای ۳۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تنباكو
مقاله ايران
مقاله مصر
مقاله خليل پاشا خياط

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سليماني دهكردي كريم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در ۲۰ مارس ۱۸۹۰ / ۲۷ رجب ۱۳۰۷ امتياز انحصار کامل نظارت بر توليد، فروش و صدور تمام تنباکوي ايران به شرکت انگليسي تالبوت واگذار شد. اين امر با مخالفت و اعتراضات شديد مردم مواجه شد. بنابراين دربار ايران در ۲۳ ژانويه ۱۸۹۲م / ۲۲ جمادي الثاني ۱۳۰۹ق مجبور به لغو امتياز رژي شد. بعد از اين، تنباکوي ايران به توسط دو شرکت خارجي خريداري و به خارج از کشور صادر مي گشت. تنباکوي ايران بطور عمده توسط “کمپاني انحصار ادخال تنباکو در خاک عثماني” از کشاورزان ايراني خريداري و به کشور عثماني صادر و از آنجا راهي ممالک ديگر مي شد. در سال ۱۸۹۴ ميلادي / ۱۳۱۲ قمري دولت ايران طي قراردادي با خليل پاشا خياط انحصار صادرات تنباکو به مصر را براي مدت ۲۲ سال به وي واگذار نمود. بر اساس قرارداد ياد شده، خليل خياط فعاليت تجاري خود را از سال ۱۸۹۷ آغاز و در سال ۱۹۱۹ به پايان برد. در اين مقاله به ۱۰ سال نخست (۱۹۰۶- ۱۸۹۷) اين تجارت خواهيم پرداخت. بررسي بخش دوم تاريخچه تجارت ياد شده، كه از انقلاب مشروطه تا سال ۱۹۱۹ را در بر مي گيرد، در چهارچوب مقاله مستقلي ارايه خواهد شد.
مهمترين پرسش پژوهش حاضر، به نحوه مديريت و ميزان موفقيت دولت ايران در اين قلم از تجارت خارجي مربوط مي شود. نحوه مديريت دولت هاي ايراني، به طور اعم، در اين تجارت چنان با بي کفايتي همراه بود، که طرف مصري نه تنها بيشترين سود را سهم خود کرد بلکه همان مقدار نا چيز سهم دولت ايران را نيز به موقع نمي پرداخت و دولت ايران همواره طلب هاي معوقه خود را که هر سه چهار سال يک بار به تناوب اتفاق مي افتاد، به زور حکم دادگاه اسکندريه و قاهره دريافت مي کرد.