سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه طبیعی

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

مجید سعیدفر – مدیر تحقیق و توسعه گروه داروسازی کیمیافام

چکیده:

مجموع عملیات برای تعیین و شناخت بحران و طراحی چگونگی برخورد ، مواجهه و حل مشکلات و معضلات ناشی از آن را مدیریت بحران گویند.
برای کنترل سریع بحران در اکثر کشورها اتاق بحران وجود دارد که از گروه ها و تشکلهای مختلف دولتی و غیردولتی تشکیل می گردد و یکی از گروه های اصلی آنبخش بهداشت می باشد.
یکی از پیامدهای بحرانهای طبیعی مانند زلزله، سیل و غیره مخاطرات بهداشتی است که غالباٌ موجب گسترش بحران و فجایع ناشی از آن می گردد. بروز انواع بیماریهای واگیردار و مرگ و میر ناشی از آن یکی از مهمترین پیامدهای بروز بحرانهای طبیعی در مناطق مختلف می باشد. بنابراین یکی از شاخص ترین فاکتورهای مدیریت بحران در مناطق فاجعه دیده، مدیریت بهداشت و فوریتهای مربوط به آن می باشد.
برای مدیریت یک بحران لازم است در ابتدا نسبت به زوایای مختلف آن بررسی لازم صورت گیرد و یا به عبارت دیگر ابعاد مختلف آن اندازه گیری شود.
در مورد بروز مخاطرات بهداشتی پیامد بروز بحرانهای طبیعی نیز این موضوع ضروری است پس از آن با تعریف ساز و کار لازم می توان تمام فعالیتهای مرتبط با بحث بهداشت را پیگیری و کنترل نمود.
برای مدیریت بهداشت در بروز بحرانهای طبیعی ، ترسیم یک نقشه کامل از مناطق آسیب دیده و همچنین کمپ نگهداری افراد ضروریست و در این نقشه تمامی مکانها و فعالیتهای روزمره در مناطق آسیب دیده باید تحت نظارت مدیریت بهداشت بحران قرار گیرد.
همانگونه که گفته شد مدیریت بهداشت بعنوان یکی از اصلی ترین بخشهای مدیریت بحران مطرح بوده و باید بخاطر داشت در چارچوب اعمال مدیریت بهداشتی پاکسازی و ضدعفونی از اصول اولیه و بسیار مهم تلقی می گردد.
اجرای عملیات پاکسازی و ضدعفونی بصورت فوری ،کامل و موثر در مورد آب آشامیدنی و مواد غذایی و همچنین در مورد تمام البسه ، اماکن ، تجهیزات پزشکی و … با جلوگیری از شیوع بیماریهای واگیردار مانند وبا ، حصبه، هپاتیت و …. از بالا رفتن تعداد تلفات جلوگیری بعمل آورده و مانع از گسترش آن می گردد.
در بسیاری از حوادث ، دخالت سریع و موثر مدیریت بهداشت از طریق ضدعفونی آب آشامیدنی ، اماکن و حتی افراد مختلف ( بهداشت فردی ) به کنترل سریع بیماریها و جلوگیری از گسترش ابعاد فاجعه کمک شایانی
می کند.
در این میان انتخاب یک ماده ضدعفونی کننده مناسب با طیف اثر وسیع و کاربری آسان و همچنین اطمینان از سلامت و بی خطر بودن آن در شرایط حاد بروز یک فاجعه فاکتور بسیار مهمی می باشد.
مواد ضدعفونی کننده مختلف با تنوع گوناگون نقش بسیار موثری در بهداشت منطقه بحران زده داشته که بررسی و انتخاب مناسب و کاربرد صحیح آن قبل و بعد از بروز بحران بسیار مهم می باشد.
سانوسیل بعنوان یک ضدعفونی کننده وسیع الطیف ، سالم و موثر یک انتخاب بسیار مناسب و نجات بخش در هنگام بروز حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله می باشد که قابلیت استفاده برای ضدعفونی آب ، مواد غذایی ، سطوحتجهیزات ، هوا و بسیاری دیگر از موارد را داشته و با استفاده از آن نیازی به استفاده از سایر ضدعفونی کننده ها
نمی باشد . زیرا اکثر مواد ضدعفونی کننده برای استفاده گستردهدارای مشکلاتی می باشند که انتخاب را محدود می کند . در عین حال استفاده از سانوسیل در زلزله بم و نتایج بسیار مفید آن تجربه مناسبی برای سایر موارد مشابه می باشد.
سانوسیل با دریافت مجوزهای فراوان و تائیدیه های بسیار از مراجع رسمی خارجی و داخلی قادر است در شرایط بحرانی خصوصا در بخش بیمارستانی حتی بعنوان یک استریلیزان مانع از بروز عفونتهای ثانویه متعاقب مصدومیتها و جراحی شده و نقش نجات بخشی را ایفا نماید.