سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: پانزدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

علی اصغر مجیدی – شرکت خدمات مهندسی برق – مشانیر جمهوری اسلامی ایران کیفیت ایمنی برق

چکیده:

با گسترش صنعت برق و ارتباط نزدیک اقشار مختلف جامعه با آن و بروز خطرات جانی و مالی در حوادث که اغلب ناشی از عدم کفایت تجهیزات نصب شده در سیستم بوده، ضرورت کنترل و نظات بر اجراء و بهره برداری از تجهیزات ایمنی های لازم جهت حفاظت جان افراد امری اجتنا ب ناپذیر می باشد .
این نظارت بر بخشهای تخصصی در پروژه های بزرگ صنعتی توسط شرکتهای مشاور انجام شده ولی در پروژه های غیر تخصصی، شخصی و قدیمی کنترل جدی و مستمری وجود ندارد .
وزارت نیرو و شرکتهای برق منطقه ای بعنوان متولی صنعت برق می توانند مسئولیت خطیر کنترل و نظارت کیفیت ایمنی برق در صنعت، بخشهای خصوصی، اماکن عمومی و کارخانجات را بر عهده داشته و ضمن هماهنگی با وزارتخانه های متبوع از ادامه کار مراکزی که شرایط لازم جهت تامین حفاظت جان افراد را ندارند جلوگیری نماید . در این راستا تدوین گواهینامه کیفیت ایمنی برق بعنوان نشان رعایت مسائل ایمنی واحدهای صنعتی و اماکن عمومی بصورت یک ضرورت مطرح شده و تمامی مراکز ملزم به اخذ آن خواهند بود .
با گسترش فرهنگ عمومی و توجه آنها به ایمنی برق زمینه های لازم جهت جلوگیری از حوادث و خطرات ایجاد شده و مردم از آرامش بیشتری برخوردار خواهند شد .
در این مقاله به بررسی آمار حوادث و تلفات ناشی از عدم رعایت مسائل ایمنی پرداخته و راه حلهای اجرائی نظارت بر آن ارائه می گردد .