مقاله ضرورت طراحي الگويي براي برنامه درسي اخلاق پزشکي با رويکرد اسلامي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در راهبردهاي آموزش (راهبردهاي آموزش در علوم پزشكي) از صفحه ۹۳ تا ۹۹ منتشر شده است.
نام: ضرورت طراحي الگويي براي برنامه درسي اخلاق پزشکي با رويکرد اسلامي
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اخلاق پزشكي
مقاله طراحي الگو
مقاله برنامه درسي
مقاله رويکرد اسلامي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خاقاني زاده مرتضي
جناب آقای / سرکار خانم: ملکي حسن
جناب آقای / سرکار خانم: عباسي محمود
جناب آقای / سرکار خانم: عباس پور عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: وضعيت آموزش اخلاق پزشکي در ايران هرچند که داراي نقاط قوت فراواني است و تلاش هاي زيادي در اين باب به عمل آمده است، اما ظاهرا متناسب با نياز فرهنگي و بومي و انتظاري که حاصل از افزايش توجه به مقوله اخلاق و رشد و افزايش مسايل اخلاقي است، نيست. مراجع رسمي آموزش پزشکي در اين زمينه مطلبي بيان نکرده اند و مدل مشخصي براي آموزش اخلاق پزشکي در ايران وجود ندارد يا قابل شناسايي نيست؛ که ارايه پراکنده مباحث اخلاق پزشکي در برنامه درسي آموزش پزشکي گواهي بر اين مدعي است. در اين مقاله به استناد تحقيقات انجام شده در خصوص نواقص موجود در برنامه درسي اخلاق پزشکي و استدلال هاي عقلاني مبني بر اين که نمي توان مستقل از مباني و اصول اعتقادي، فرهنگي و ارزشي جامعه الگوي برنامه درسي ارايه کرد، به اثبات ضرورت طراحي الگوي برنامه درسي و نحوه طراحي آن پرداخته شده است.
نتيجه گيري: الگوي مباحث اخلاق پزشکي، انگاره، طرح و نقشه اي براي اين درس ارايه مي دهد و در واقع، چارچوب، قلمرو و مقتضيات آن را مشخص و شفاف مي سازد. اين الگو، راهنماي تدوين برنامه هاي درسي اخلاق پزشکي است و مانع غفلت از عناصر و مولفه هاي کليدي در آموزش اخلاق پزشکي مي شود. صاحب نظران اين حوزه معترفند که در برنامه هاي درسي اخلاق پزشکي، به صلاحيت ها و توانايي هاي اخلاقي توجه کافي نمي شود و وضعيت کنوني به نحوي نيست که بتوان از فارغ التحصيلان انتظار رعايت کامل مسايل اخلاقي را داشت .