سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دومین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

مهشید شاکر – دانشجوی کارشناسی مدیریت امداد و سوانح
مهدیه جباری – دانشجوی کارشناسی مدیریت امداد و سوانح
فائزه حیدری – دانشجوی کارشناسی مدیریت امداد و سوانح

چکیده:

کشور ایران جزئی از کمربند چین خورده آلپ – هیمالیا است و سیمای توپوگرافی آن طی آخرین فعالیتهای تکتونیکی این کمربند شکل گرفته است. به طوریکه ناهمواریهای زمین وسطوح شیب دار پهنه های کوهستانی از ویژگیهای بارز آن محسوب می شود. در دامنه کوهستان هر کجا که شرایط زیستی مهیا بوده،انسان سکنی گزیده و روستاها و شهرها بتدریج شکل گرفته اند بطوریکه اکثر شهرها و روستاهای ایرانیعنی بیش از دو سوم مراکز جمعیتی و سکونتی در نواحی کوهستانیدر شرایط ناپایداریقرار دارند و رخداد پدیده هایی همون زلزله، دامنه های ناپایدار را مجبور به سقوط می نمایند. بطوریکه این حرکات دامنه ای در برخی از مناطق موجب ایجاد تلفاتو خسارات گسترده ای می گردد.
شیت تجریش در طول جغرافیایی ۳۰، ۱۵- ۱۵، ۱۵، ۵۱ شرقی و عرض جغرافیایی ۳۶ تا ۴۵، ۳۵ درجه شمالی در جنوب رشته کوه البرز واقع گردیده است.
روش تحقیق مورد استفاده ترکیبی از روش تحلیل و کتابخانه ای می باشد که در روش تحلیلی ابزار تحقیق نرم افزار نقشه و Arcin Foبوده و در روش کتابخانه ای، ابزار تحقیق، کتابها، پایان نامه ها و استفاده از اطلاعات اینترنت بوده است.
سوالات اصلی که در این مقاله در جستجوی آن هستیم عبارتند از :
۱٫ چه عواملی در ایجاد حرکت دامنه ای موثر هستند
۲٫ چه نقاطی در معرض حرکات دامنه ای قرار دارد؟
همچنین در این تحقیق از نظرات و پیشنهادات چند تن از استادانمحترم(جناب آقای دکتر هدایتی و خانم دکتر قهرودی و جناب آقای دکتر فلاحی) نیز استفاده شده است.
نتایج این تحقیق نشان داد که منطقه مورد نظر با توجه به کوهستانی بودن محدوده مورد مطالعه خاک کم عمق، فقر پوشش گیاهی، شیب نسبتا تند، ارتفاع بالا، شرایط اقلیمی و بارش نسبتا زیاد مستعد حرکات دامنه ای بوده و همین امر موجب خطر پذیری منطقه بوده، لذا توجه بیشتری در جهتکاهش خسارت ناشی از این حوادث را می طلبد.