مقاله طراحي، شبيه سازي و ساخت كوليماتور چندتيغه اي مورد استفاده در پرتودرماني با شدت متغير جهت تعيين دقيق ناحيه هدف که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله فيزيك پزشكي ايران از صفحه ۶۵ تا ۷۴ منتشر شده است.
نام: طراحي، شبيه سازي و ساخت كوليماتور چندتيغه اي مورد استفاده در پرتودرماني با شدت متغير جهت تعيين دقيق ناحيه هدف
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كوليماتورچند تيغه اي
مقاله کوليماتور چند تيغه اي
مقاله پرتودرماني
مقاله تومور
مقاله شتاب دهنده
مقاله MCNP4C

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كمالي اصل عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: بتولي اميرحسين
جناب آقای / سرکار خانم: حريري ساناز
جناب آقای / سرکار خانم: سلماني رضايي فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: شاه مردان فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: ياوري ليلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: يكي از روش هاي درمان تومورهاي سرطاني، پرتودرماني با شدت متغير بوده که در اين روش تعيين مختصات ناحيه هدف بسيار حايز اهميت مي باشد. اين عمل به كمك كوليماتور چند تيغه اي انجام مي شود.
مواد و روشها: در اين مقاله طراحي و شبيه سازي کوليماتور چندتيغه اي به روش مونت کارلو و استفاده از آن در پرتودرماني به منظور تعيين دقيق شکل تومور جهت کاهش دز بيمار مورد بررسي قرار گرفته و با استفاده از کدMCNP4C  ماده بهينه جهت ساخت تيغه ها تعيين شده است. در سيستم فوق پس از پردازش تصاوير سي تي اسکن يا ام آر آي بيمار و مشخص شدن شكل تومور، پرتو خروجي از شتاب دهنده خطي، براي از بين بردن سلول هاي سرطاني به سمت تومور تابيده مي شود. سيستم به گونه اي طراحي شده است که تيغه هاي کوليماتور چند تيغه اي پس از دريافت فرمان از ميکروکنترلر، شروع به حرکت نموده و با جذب پرتو شدت آن را تغيير مي دهند كه نتيجه اين امر، رسيدن حداكثر دز پرتو به تومور و حداقل آن به بافت هاي سالم مجاور مي باشد. پس از انجام مراحل طراحي و شبيه سازي کوليماتور چند تيغه اي و تاييد شدن ابعاد و مواد انتخاب شده در مرحله طراحي، مرحله ساخت سيستم آغاز مي گردد. لازم به ذکر است اين کوليماتور در ابعاد واقعي و با استفاده از تمامي قطعات و مدارات حقيقي ساخته شده است. تنها تفاوت مراحل ساخت کوليماتور با مراحل طراحي و شبيه سازي استفاده از تفلون براي ساخت تيغه ها بوده است. با توجه به هزينه بالاي استفاده از تنگستن و از آن جا که اين پروژه تا حدي يک نمونه آزمايشي بوده است، در ساخت تيغه ها از ماده تفلون استفاده نموديم.
نتايج: طبق محاسبات شبيه سازي بهترين ماده جهت استفاده در تيغه هاي کوليماتور چند تيغه اي آلياژ تنگستن، مس و نيكل است که حداکثر تضعيف را موجب مي شود و تضعيف پرتو هاي اوليه توسط خود تيغه ها با ضخامت
۸٫۶۵ سانتي متر، ۱۰٫۵۵ درصد مي باشد.
بحث و نتيجه گيري: در حال حاضر براي درمان تومورهاي سرطاني از بلوک هاي سربي استفاده مي شود که مشکلاتي نظير نگهداري آن ها، لزوم ساخت جداگانه براي هر بيمار و افزايش هزينه هاي درمان را در پي خواهد داشت. اما کوليماتورهاي چند تيغه اي بهترين ابزار براي ايجاد شکل تومور و نيز امکان درمان در زواياي مختلف در روش پرتودرماني با شدت متغير مي باشد که استفاده از آن دز بيمار را کاهش داده و حداکثر دز را به تومور خواهد رساند. در اين پروژه ساخت سيستم کوليماتور چند تيغه اي در ابعاد واقعي با موفقيت صورت گرفته است و البته نتايج شبيه سازي نيز ماده مناسب براي ساخت تيغه ها را به ما پيشنهاد مي کند.