مقاله طراحي و ارزيابي سيستم نرم افزاري كمك تصميم گيري در تشخيص و طرح درمان ناهنجاري هاي كلاس دو و سه ارتودنسي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۹ در مجله علمي پزشكي جندي شاپور از صفحه ۱۸۳ تا ۱۸۸ منتشر شده است.
نام: طراحي و ارزيابي سيستم نرم افزاري كمك تصميم گيري در تشخيص و طرح درمان ناهنجاري هاي كلاس دو و سه ارتودنسي
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تشخيص در ارتودنسي
مقاله ناهنجاري هاي كلاس ۲ ارتودنسي
مقاله ناهنجاري هاي كلاس ۳ ارتودنسي
مقاله نرم افزار

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خانه مسجدي ماشااله
جناب آقای / سرکار خانم: بصير ليلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: تشخيص و ارايه طرح درمان مناسب از اصول پايه و با اهميت در رشته ارتودنسي است. حجم زياد داده ها، بررسي مشکل بيمار در سه بعد فضايي و ارايه يک Problem list از وضعيت بيمار و خستگي ذهني دندان پزشک، از عواملي هستند که مي توانند مانع تشخيص صحيح ناهنجاري و ارايه طرح درمان مناسب شوند. استفاده از نرم افزار كمك تصميم گيري در تشخيص صحيح ناهنجاري هاي ارتودنسي اين امكان را براي دندان پزشك فراهم مي كند كه از سير ناهنجاري به سوي مراحل پيشرفته تر و درمان هاي گسترده تر كه هزينه هاي سنگين تري دارد ممانعت كند. هدف از اين مطالعه، طراحي و ارزيابي يك نرم افزار كمك تصميم گيري با توانايي پردازش حجم وسيعي از اطلاعات جهت تشخيص و درمان ناهنجاري هاي ارتودنسي است كه مي تواند در درمان بيماران و آموزش علم ارتودنسي به دانشجويان دندان پزشكي مورد استفاده قرار بگيرد.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي، تحليلي براي طراحي نرم افزار از روش الگوريتمي بر مبناي سيستم فلوچارت و براي تهيه gold standard از كتب رفرنس ارتودنسي و جهت بررسي کارآيي سيستم از ۳ متخصص ارتودنسي استفاده شد. از آمار توصيفي نيز براي تعيين حجم نمونه و بررسي كارآيي نرم افزار استفاده شد.
يافته ها: متخصص اول و دوم در ۱۰۰ درصد موارد و متخصص سوم در ۹۸ درصد موارد با استفاده از نرم افزار به تشخيص صحيح رسيدند.
نتيجه گيري: از آنجا كه اغلب خطاها ناشي از ناديده گرفتن جزييات است، سيستم هاي كمك تصميم گيري با داشتن ذخيره اطلاعات بالا و يادآوري جزييات به عنوان يك ابزار قابل اعتماد مي توانند كاربر را در رسيدن به يك تشخيص و ارايه طرح درمان مناسب ياري كنند. اما نبايد از اين حقيقت غافل شد كه كارآيي اين سيستم ارتباط نزديك با آگاهي كاربر از علم ارتودنسي دارد.