مقاله طراحي و ساخت الگوي سيستم جديد لجن فعال به روش هوادهي ريزشي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي ايلام از صفحه ۹ تا ۱۵ منتشر شده است.
نام: طراحي و ساخت الگوي سيستم جديد لجن فعال به روش هوادهي ريزشي
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فاضلاب صنعتي
مقاله تصفيه فاضلاب
مقاله پيش تصفيه
مقاله لجن فعال
مقاله هوادهي ريزشي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آرمان كاميار
جناب آقای / سرکار خانم: نصري يونس
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي كلهري ابراهيم
جناب آقای / سرکار خانم: عمارلويي علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: از آن جا که فاضلاب خروجي هر صنعت بايستي داراي استانداردهايي باشد تا در شبکه جمع آوري فاضلاب شهرک پذيرفته شود، در اين تحقيق تلاش شده است تا با طراحي و ساخت سيستم پيش تصفيه تحت عنوان «سيستم جديد لجن فعال با هوادهي ريزشي» كارايي و محدوديت هاي آن در انجام عمليات پيش تصفيه مورد قضاوت قرار گيرد.
مواد و روش ها: طراحي و ساخت اين دستگاه کاملا ابداعي بوده و به شماره ۴۰۰۹۱ در اداره ثبت اختراعات کشور به ثبت رسيده است. اجزاي اصلي اين دستگاه عبارتند از: کابل اتصال به برق، مدار فرمان، فيوز مينياتوري، زمان سنج خاردار ۲۴ ساعته، كنتاكتور، کليد کنترل پمپ لجن هضم شده به قسمت فيلتر شني، ديمر ۲ کيلووات، آداپتور، جعبه نگهدارنده، الكتروموتور، گيربكس، رابط انتقال نيرو از گيربکس به شافت اصلي گردنده، شافت انتقال نيرو، ياتاقان ها، پره هاي هوادهي، سيستم برگشت لجن و انتقال لجن به داخل هاضم لجن، لوله انتقال دهنده لجن به ابتداي حوضچه هوادهي، آشغال گير، حوضچه هوادهي، حوضچه ته نشيني، پمپ لجن، مخزن هضم بي هوازي، فيلتر شني، پايه هاي الگويي، دستگيره هاي الگويي و كانال هاي انتقال فاضلاب.
يافته هاي پژوهش: هدف از ساخت اين الگو، ارایه مدلي براي انجام عمليات پيش تصفيه فاضلاب است، تا بتوان با اجراي آن در مقياس واقعي هزينه هاي مربوط به طراحي، ساخت و بهره برداري سيستم هاي پيش تصفيه كارخانجات صنعتي را تا حد زيادي كاهش داد و همچنين نياز به نيروي متخصص و ماهر در راهبري اين سيسستم ها را مرتفع ساخت.
بحث و نتيجه گيري: دستگاه ساخته شده در طي انجام اين طرح مورد آزمايش و تاييد قرار گرفت، نتايج به دست آمده از آزمايشات فاضلابي با غلظت COD برابر ۷۰۳۵mg/l، BOD5 برابر ۴۵۳۵mg/l، TSS برابر ۱۳۴۴mg/l نشان مي دهد که با استفاده از سيستم مورد نظر با زمان هوادهي ۲ ساعت و ۴۴ دقيقه در روز و ميانگين pH برابر ۰۲/۷ و با ميانگين دماي ۳/۲۱ درجه سانتيگراد، ميزان حذف COD برابر ۶/۷۳ درصد، BOD5 برابر ۲/۸۴ درصد و TSS برابر ۴/۸۵ درصد است. اين نتايج نشان مي دهند كه سيستم لجن فعال با هوادهي ريزشي از كارآيي لازم جهت انجام عمليات پيش تصفيه، برخوردار مي باشد و قادر است ضمن کاهش هزينه هاي پيش تصفيه فاضلاب، نياز به نيروي ماهر در راهبر آن را کاهش دهد.