مقاله طراحي و ساخت دستگاه تداخل سنج فابري-پروي روبشي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۴ در مجله پژوهشي علوم پايه دانشگاه اصفهان از صفحه ۳۱ تا ۴۲ منتشر شده است.
نام: طراحي و ساخت دستگاه تداخل سنج فابري-پروي روبشي
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تداخل سنجي
مقاله تداخل سنج فابري-پرو
مقاله تداخل سنج روبشي
مقاله اسپکتروسکپي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فلاح حميدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: كياست پور احمد
جناب آقای / سرکار خانم: فقيه ايماني باقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تداخل سنج فابري-پرو به طور سنتي به خاطر قدرت تفکيک زياد و باريکي پهناي دستگاهي فريزهاي آن، در اندازه گيري شکل، ساختار بس ريز و جابجايي هاي يز و توپيک خطهاي طيفي به کار مي رفته است و امروزه در فناوري بخشهاي دقيق و ليزرهاي فوق پايدار کاربرد پيدا کرده است. در اين مقاله ابتدا نحوه کار تداخل سنج فابري-پرو به طور کوتاه شرح داده شده و سپس طراحي و ساخت يک دستگاه تداخل سنج فابري-پروي روبشي مورد بحث قرار گرفته است. فريزهاي ليزر هليوم-نئون، لامپ سديم و لامپ جيوه که با دستگاه ساخته شده تهيه شده، بحث و بررسي شده اند. در پايان با تشريح آزمايشهايي که با اين دستگاه انجام شده است، براي اندازه گيري فاصله دو خط سديم تلاش شده است و مشکلاتي که در اين راه به وجود آمده اند، شرح داده شدند.
اگر چه ساخت اين دستگاه و انجام آزمايشهاي فوق در جهان تکراري به حساب مي آيد، ولي تا آنجا که مي دانيم ساخت تداخل سنج روبشي و انجام آزمايشها به کمک آن در ايران براي اولين بار انجام مي گيرد و در خلال آن به تجربيات زيادي دست يافتيم.