مقاله طراحي و ساخت يک سيال حفاري پايه آبي و دوست دار محيط زيست براي جايگزيني با سيالات حفاري پايه روغني مورد استفاده در حفاري سازندهاي حساس به آب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در پژوهش نفت از صفحه ۲۷ تا ۳۸ منتشر شده است.
نام: طراحي و ساخت يک سيال حفاري پايه آبي و دوست دار محيط زيست براي جايگزيني با سيالات حفاري پايه روغني مورد استفاده در حفاري سازندهاي حساس به آب
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حفاري
مقاله شيل
مقاله ناپايداري ديواره چاه
مقاله سيال حفاري پايه آبي
مقاله سيال حفاري پايه روغني
مقاله پليمر
مقاله گلايکول

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قجري علي
جناب آقای / سرکار خانم: نصيري عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: شيخ رستم آبادي حبيبه
جناب آقای / سرکار خانم: مرتضوي سيدعليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين تحقيق با استفاده از نتايج شناسايي انجام شده بر روي سازندهاي شيلي ميادين ايران و بررسي تاريخچه حفاري در اين سازندها، يک سيال حفاري پايه آبي و دوستدار محيط زيست براي جايگزيني با سيالات حفاري پايه روغني طراحي و ساخته شده است. اين سيال داراي خواص مطلوبي براي حفاري در اين لايه ها مي باشد. در ساخت اين سيال از افزايه هاي جديدي شامل عوامل بازدارنده، نسل جديد پليمرها و جامدات سايزبندي شده استفاده شده است. از اهم ويژگي هاي اين سيال کنترل نفوذ صاف آب و فشار گل به درون سازند، کاهش فعاليت رس ها از طريق تغيير ماهيت آنها، پايدارسازي کنده هاي حفاري، کاهش آسيب وارده به سازند، پايداري در مقابل درجه حرارت هاي بالا و تغيير اسيديته و توانايي سازگاري با انواع آلاينده هايي که در خلال عمليات حفاري وارد گل مي شوند را مي توان نام برد. خاصيت روان سازي و بازيافت کنده هاي شيلي در سيال ساخته شده در مقايسه با ساير سيالات مشابه بهتر مي باشد. جايگزيني اين سيال با سيالات حفاري پايه روغني مورد استفاده در صنعت حفاري علاوه بر کاهش هزينه ها، مي تواند در حفاظت از محيط زيست و کاهش آسيب هاي وارده بر افراد در تماس با سيال حفاري مناسب باشد.