سال انتشار: ۱۳۸۰

محل انتشار: سومین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۱۶

نویسنده(ها):

مطهره لقمانی –
ایرج رضائیان –

چکیده:

لاستیک یکی از قدیمی ترین و با دوام ترین مواد برای حفاظت سطوح فلز در برابر مواد خورنده بوده و عملیات رابرلاینینگ نزدیک به صد سال است که برای حفاظت قطعات فلزی در برابر محیطهای خورنده استفاده میشود.
در پژوهش حاضر جهت سرعت بخشیدن به عملیات رابرلاینینگ، کاهش زمان پخت و امکان انجام این عملیات در محیطهای روباز یک ترکیب لاستیکی شبه ابونیتی مقاوم در برابر اسید کلریک ریک ۳۰-۲۵ درصد وزنی و درجه حرارت ۹۰-۸۰ درجه سانتیگراد طراحی گردیده است.
پس از بررسیهای انجام شده بر روی کامپاندهای ابونیتی SBR-NR و کامپاندهایی بر پایه الاستومر EPDM که هر دو در شرایط آزمایش مقاوم اند مشخصگردید هیچکدام از دو کامپاند امکان پخت بخار آزاد و با سرعت پخت بالا را نداشته و همچنین بررسی خواص آلیازهای الاستور EPDMبا الاستومرهای غیر اشباع SBR , SMR و نتایج حاصل از آزمایشات بیانگر این امر است که آلیاژ SBR , SMR دارای مقاومت شیمیایی و سرعت پخت مناسب در دمای زیر ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. با استفاده از این کامپاند پخت قطعات در دمای کمتر از ۱۰۰ درجه سانتی گراد و بدون اعمال فشار خارجی میسر شده است. کلیه مراحل عملیات رابرلاینینگ از قبیل آماده سازی سطوح فلزی، نوع چسب و پرایمر مصرفی و مناسبترین شرایط پخت قطعات با این کامپاند بررسی و بهینه سازی گردید.