سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: بیست و دومین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

رامین حقیقی خوشخو – استادیار مهندسی مکانیک دانشکده انرژی دانشگاه صنعت آب و برق
فاطمه رعنای اخوان – دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعت آب و برق، کارشناس پژوهشگاه نیرو

چکیده:

پس از ساخت یک شیر کنترل، می بایست آن را مورد آزمایش قرار داد تا پارامتر های شیر از جمله ضریب جریان،CV، ضریب بازیاب فشار مایع، FL – و … را تعیین نمود . از آن
جاییکه این پارامتر ها در اتخاب شیر های کنترل، نقش اساسی دارند، تعیین دقیق آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . تست عملکرد شیر کنترل بدلیل عدم وجود سازنده داخلی در داخل کشور انجام نمی شود و درصورتی که هدف ساخت شیر در کشور باشد، انجام این آزمایش برای ارائه به مصرف کننده ضروری میباشد . در این مقاله پس از بررسی رو ش تعیین پارامترهای شیر، طرح پایه ای دستگاه تست عملکرد شیر کنترل ارائه میشود . مشخصات جزئی تر این دستگاه برای شیر کنترل سطح درام بازیاب نیروگاه منتظر قائم با اندازه ۳ اینچ و برای شیر مدل که مشخصات آن از آنالیز ابعادی بدست می آید، مورد بررسی قرار میگیرد .
از آن جاییکه فشار کاری شیر ها با کوچک شدن اندازه آن ها، بزرگتر میشود، نوع پمپی که بتواند فشار لازم برای آزمایش را تأمین نماید، تغییر می کند . پس از تعیین افت های لوله کشی و محاسبه هد پمپ ، می توان پمپ مناسب را انتخاب نمود . انتخاب پمپ برای دستگاه تست عملکرد بسیار مهم است؛ لذا محاسبه هد مورد نیاز پمپ از طریق تهیه و اجرای برنام ه نرم – افزاری (Head.P) صورت پذیرفته است .