سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین همایش GIS شهری

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

هوشنگ عیوضی – هیات علمی گروه ژئودزی و ژئوماتیک دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه علم و ص
فاطمه عسگری – مسئول گروه GIS شهرداری اراک
نادر اخوان – عضو گروه GIS شهرداری اراک
غلامعلی الله دادی – معاون توسعه و برنامه ریزی شهرداری اراک

چکیده:

در سالهای اخیر، لزوم بکارگیری مدیریت صنعتی جهت بالا بردن راندمان تولید در رشته های مختلف صنعتی و عمرانی برای متخصصان این رشته ها کاملاً مشخص شده است. ولی با این وجود بدلیل جوان بودن رشته GIS و شاخه های وابسته به آن در کشور، علی رغم مشکلات جدی ایجاد شده در پروژه های مختلف کوچک و بزرگ، خصوصا در شاخه جمع آوری و آماده سازی داده ها، هنوز نگرشی اساسی برای بکارگیری فنون تحلیل و طراحی سیستمها در این گرایش نشده است.
از طرف دیگر، تصور عمومی در این رشته بر این باور است که جهت استفاده بهینه از این دانش باید به سمت بکارگیری ابزار پیشرفته تر و گاها فانتزی حاصل از تکنولوژی GIS پرداخت. این دیدگاه خود تا حدودی موجب شده که اساسی ترین نیازهای موجود درسطح کشور بی پاسخ بماند.
در این مقاله سعی شده است که با بکارگیری ابزار اساسی و ساده موجود در تکنولوژی GIS و اعمال توسعه های جانبی به آن ابزارها، بارویکردی نوین بر اساس دیدگاه خاص سامانه های اطلاعات مکانی غنی شده ، به مساله جمع آوری و آماده سازی داده های مکانی نگریسته شود. از این رو با رعایت اصول طراحی و تحلیل سیستمها، سیستمی مرکب از نرم، سخت ولخت افزار حاصل می شود که به شکلی عملی تمام اجزای غیر الکترونیک خود را نیز بکارگرفته و موجب حصول مدیریتی قویموثر در جریان پروژه های جمع آوری داده ها میشود.