سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

مرجان میرحیدری – کارشناس ارشد معماری

چکیده:

امروزه در تمامی جوامع بشری به دلایل پیشرفت صنعتی و مکانیزه شدن زندگی روزمره خطر پیش امدهای منتهی به معلولیت جسمی بیش از گذشته می باشد. کشور ما نیز در اثر عوامل فوق و همچنین صدمات ناشی از جنگ، دارای عده کثیری از معلولین وجانبازان باناتوانایی های جسمی متفاوت می باشد.
به منظور بهسازی محیط و فضای زندگی و فرصت حضور در فعالیت های جمعی درکنار دیگران به معلولین، لازم است تاهر فرد به نوبه خود با بکارگیری دانش فنی روز در حیطه کاری خود در این راستا گام بردارد.
مهم ترین بحثی که در خصوص مناسب سازی فضای شهری و ساختمان های عمومی برای معلولین مطرح می شود، برداشت موانع از مسیرهای حرکتی آنها یا احداث دسترسی های مختص این عزیزان می باشد.
در این مبحث سعی می گردد که با در نظر گرفتن برخی از اقدامات قبل از اجرا، علاوه بر صرفه جویی در هزینه های آتی، فرهنگ اهمیت به قشر کم توان در جامعه، عمومیت بخشیده شود.
با توجه به اینکه بخشی از وجود موانع بر سر راه معلولین، ناشی از نادیده گرفتن نیازهای آنها در طراحی های گذشته بوده است، لازم است طراحان با تغییر در دیدگاه های خود، طرح های خود را به گونه ای ارائه دهند که امکان فعالیت معلولین در زندگانی روزمره در کنار سایرین فراهم آید.
مواردی که در این مبحث مورد بررسی قرار می گیرد، در زمینه چگونگی طراحی، ابعاد واندازه مورد نیاز، جنسمصالح، علایم، و سهولت بکارگیری توسط معلولین میباشد.