سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: نهمین کنفرانس سراسری شبکه های توزیع نیروی برق

تعداد صفحات: ۶

نویسنده(ها):

مجید مرکزی – پژوهشگاه نیرو –گروه مواد غیرفلزی
نسترن ریاحی نوری – پژوهشگاه نیرو –گروه مواد غیرفلزی

چکیده:

مقره ها تجهیزات مهمی برای افزایش قابلیت اطمینان برای عبور جریان برق به شمار می روند. مواد عایق متفاوتی به عنوان مقره ها به کار می روند، که با توجه به شرایط متفاوت، آلودگیهای گوناگون، درنظرگرفتن موارد اقتصادی و فنی و … انتخاب می شوند.
مقره های بشقابی از اجزاء مختلفی شامل بخش پرسلان ،کپ چدنی و دسته یا پین فولادی وسیمان اتصال دهنده این اجزاء تشکیل می شود. وظیفه هریک از این اجزاء متفاوت است. اصلی ترین بخش یک مقره بشقابی که وظیفه ارائه استحکام، ویژگی عایقی و فاصله خزشی را در عین داشتن پروفیل مناسب برای مقابله در مقابل شرایط محیطی ایجاد می نماید، کلاهک مقره پرسلانی است.
کلاهک پرسلانی مقره غالباً تحت نیروهای دائم قرار نمی گیرد و به طور طبیعی صرفاً باید توانای حفظ شکل و خواص در هنگام تولید و مصرف و عدم وقوع عیوب مختلف ناشی از شرایط آب و هوایی و یخبندان و نیروهای موضعی پرندگان باشد. علت درنظرگرفتن ضرایب اطمینان بالاتر در طراحی چترک مقره پرسلانی (ضخامت بالا)، غالباً برای پاسخگویی به نیازهای فرآیند ساخت مقره همچون داشتن استحکام مکانیکی خام مناسب جهت تحمل وزن، عدم وقوع تغییرشکل در هنگام خشک شدن و پختن از یک سو و تحمل ضربه های و نیروهای مکانیکی حین حمل و نقل و نصب از سوی دیگر می باشد.