سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دهمین کنفرانس سراسری شبکه های توزیع نیروی برق

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

محمدحسین بهرامی – شرکت توزیع نیروی برق شمالشرق تهران- منطقه برق شمیران

چکیده:

امروزه با توجه به رشد روز افزون ساخت و ساز مسکن در شهرها بالاخص در شهرهای بزرگ و در نتیجه افزایش تعداد مشترکین و به تبع آن گسترش شبکه های توزیع نیروی برق، لذا استفاده از تاسیسات و تجهیزات مناسبجهت بهره برداری صحیحتر از شبکه و افزایش رضایتمندی مشترکین از اهمیتی بیش از گذشته برخوردار می باشد که در این راستا در شرکتهای توزیع نیروی برق در سالهای اخیر اقدامات مناسب و سازنده ای را شاهد بوده ایم.
همانگونه که استحضار دارید بخش عمده ای از شبکه های فشار ضعیف را شبکه های هوایی تشکیل می دهند. در اکثریت شبکه های توزیع کشور خروجی فشار ضعیف ترانسفورماتور های توزیع از طریق کابلهای بامقاطع مختلف بصورت سرخط روی پایه های فشار ضعیف قرا رگرفته و به شبکه های هوایی کلمپ می گردند و انرژی الکتریکی از طریق شبکه هوایی به مشترکین تحویل داده میشود. با توجه به ماهیت شبکه های هوایی ، حوادث و اتفاقات بیشتری بر روی آنها حادث می گردد. بر اثر بروز هر گونه اتفاق و حادثه ای روی شبکه هوایی مامورین مانور حوادث می بایستی نسبت به محدود نمودن سطح خاموشی از طریق مانور اقدام نمایند.
از انجاییکه تجهیزات مانور در شبکه های توزیع بسیار محدود می باشد. این مهم فقط از طریق جمبرها می تواند صورت پذیرد، که در اکثر مواقع بدلایل مختلفی این امر صورت نمی گیرد و کل فیدر مربوط از پست توزیع جهت رفع عیب قطع می گردد و پس از رفع عیب، فیدر در پست وصل می گردد.