سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

محمدصالح خواجه حسینی – همکار پژوهشی پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان
مهرداد مختاری – همکار پژوهشی پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان

چکیده:

در حال حاضر تحقیقات زیادی در گرایش های پردازش تصویر و پردازش صوت در سطح دنیا در حال انجام است که در خدمت معلولین و جانبازان و در جهت مناسب سازی فضای زندگی آنها گام بر میدارد. امروزه جهت کنترل وسایل زندگی معلولین در شاخه Communication devices از تکنیک های پردازشی که عموما از روش های هوش مصنوعی و الگوریتم های مختلف پردازش ، نظیر DSP ، الگوریتم ژنتیک، شبکه عصبی و… استفاده میشود. هدف این تحقیق ایجاد روشی هوشمند جهت افزودن قابلیت تشخیص کلمات برای کامپیوتر، مبتنی بر تکنیک شبکه عصلی می باشد. این روش از راه آموزش دادن شبکه ای مناسب، قادر است سیگنال های صوتی مختلف را تفکیک و دسته بندی نماید و در نهایت مفاهیمی را که کاربر برای هر گروهاز اصواتمشخص می نماید بهطور محدود بیاموزد. در این تقحیق، شبکه با سیگنال های صوتی اعداد صفر تانه، به زبان فارسی آموزش داده شده و هدف شبکه بعد از آموزش، تفکیک سیگنال های ورودی و یافتن عدد متناظر با سیگنال ورودی می باشد که در نهایت سیستم طراحی شده دستورات متناظر به فرامین صادر شده ازسوی کاربر را با تجهیزات الکترونیکی طراحی شده در محیط زندگی جانباز به صورت عملی پیاده سازی می کند از این تکنیک می توان به صورت گسترده در پیاده سازی دیگر فرامین صوتی بهنحو مطلوب بهره برد.
در زمینه تشخیص الگوی صوت توسط شبکه عصبی تاکنون درایران کار زیادی صورت نگرفته و مقاله های محدودی که وجود دارد بیشتر به این موضوع از دید عمومی و معرفی تکنیک پرداخته شده است. نتایج این تحقیق کاملاً عملی و حاصل کار، یک نرم افزار به زبان برنامه نویسی مطلب می باشد و نتایج به صورت نمودارها و جداول در پایان ارائه شده است. در مقاله های خارجی از روش های مختلف شبکه عصبی استفاده شده و عموما نمونه های صوت را بدون تغییر به عنوان دیتای ورودی به شبکه در نظر گرفته اند و این موضوع باعث حجیم شدن شبکه، طولانی شدن مراحل آموزش شبکه، وابستگی شدید نتایج به دامنه سیگنال و حساسیت زیاد نتایج به نویز می باشد.
روش ارائه شده در این مقاله به واسطه وجود یک مرحله اصلاح و تغییر دیتا، مقداری از مشکلات بالا کاسته ولی نقاط ضعفی هم دار. ازجمله وابسنگی زیاد شبکه به تن صدا و دیتایی که شبکه توسط آن آموزش میبیند. بنابراین برای عمومیت پیداکردن عملکرد شبکه نیاز به دیتای فراوان از افراد مختلف، لهجه ها و گویش های متفاوت می باشد.
روش استفاده شده برای تشخیص
به طور کلی می توان مراحل انجام این پروژه از ابتدا تا پایان را به قسمت های زیر تقسیم بندی نمود:
۱ـ تهیه دیتا؛
۲ـ اصلاح دیتای خام جهت ارائه به شبکه؛
۳ـ ایجاد یک شبکه مناسب؛
۴ـ آموزش شبکه