سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: اولین همایش ملی صنایع دریایی ایران

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

احمد رجبعلی زاده – کارشناس کشتیرانی والفجر۸

چکیده:

علم جغرافیا از علوم دیرینی است که قدمت آن با تاریخ پیدایش آدمی نزدیکی می کند. چرا که آدمی ناچار بود برای بقاء خود محیط زیست اطراف زندگی خود را شناخته و در جهت رفع نیازهای خود از آن بهره گیگرد.
موقعیت جغرافیایی یکی از عوامل و عناصر، علم جغرافیا است که در زندگی ملت ها دارای تاثیر گوناگونی می باشد. این موقعیت در بسط و گسترش بازرگانیملت ها، سیاست های جهانی و منطقه ای ، تبادل فرهنگ ها، توسعه راهها ، دفاع ملی و صلح جهانی کارساز می باشد.
یکی از پر اهمیت ترین موقعیت های جغرافیایی جهان، منطقه خلیج فارس می باشد که پیوسته بخش پر اهمیتی از جهان بوده است و نقش خود را به عنوان شاهراه بازرگانی، از روزگاران باستان آغاز کرد و از نیمه دوم قرن بیستم، به عنوان شاهراه ارتباطی و انبار انرژی جهان به صورت یکی از مهمترین مناطق جغرافیایی دنیا در آمده است.
جمهور یاسلامی ایران با خدود دو هزار کیلومتر ساحل، سراسر شمال غربی، شمال و شمال شرقی خلیج فارس، شمال تنگه هرمز، شمال دریای عمان، و بخشی از شمال غربی اقیانوس هند را از آن خود دارد و در مجموع از طولانی ترین خط ساحلی درجمع کشورهای خلیج فارس برخودار است .
علاوه بر نفت و گاز، آبزیان از ثروت های دیگر این پهنه آبی هستند، که نیازمند هرگونه تلاش و کوشش برای بهره مندی بیشتر از این نعمت خداوندی است.
طرح ایجاد مرکز بین المللی تجارت آبزیان خلیج فارس به منظور بهره مندی هرچه بیشتر جمهوری اسلامی ایران از موقعیت استراتژیک خود در خلیج فارس ارائه می شود. البته با فرصت محدودی که در اختیار بود، نکات برجسته ای از این طرح عنوان گردیده که نیازمند پژوهش بیشتری است. انشاء الله بتوان در فرصتی دیگر به تکمیل آن پرداخت.