سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: ششمین همایش ملی دو سالانه انجمن متخصصان محیط زیست ایران

تعداد صفحات: ۲۰

نویسنده(ها):

غلامحسن پایگانه – دکترای مکانیک، استاد دانشگاه
فیروز افشار – کارشناس مکانیک واحد تضمین کیفیت سازندگان مرکز بهمن موتور
علیرضا هایل مقدم – کارشناس مکانیک واحد تضمین کیفیت سازندگان مرکز بهمن موتور

چکیده:

مشکل آلودگی هوا، یکی از مهمترین مسائل زیست محیطی در ایران و به خصوص کلان شهرها، می باشد . این مسئله، اخیرا" توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. آلودگی هوا پدیده ای است که موجب افزوده شدن مواد آلاینده به هوا شده یا باعث تغییر در میزان ا ستاندارد گازهای تشکیل دهنده هوا می گردد . مواد آلاینده هوا، به دو صورت طبیعی و مصنوعی ایجاد می شوند . از جمله عوامل طبیعی، گازهای حاصل از فعل و انفعالات آتشفشانها در سراسر جهان بوده و تولید انواع گازهای مضر توسط سوخت و سازهای مختلف به دست انسان، از عوامل مصنوعی می باشند.
خودروهایی که با تکنولوژی قدیمی عرضه می شوند و همچنین تردد فعلی خودروهای فرسوده، روز به روز بر مشکلات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی کشور می افزاید . در چنین شرایطی تلاش برای شناسایی و تامین سوختی ارزان و پاک که جایگزین مناسبی برای سوخت های مایع متداول همچون بنزین (در درجه اول) و گازوئیل (در درجه دوم) باشد، ضرورت پیدا می کند.
خروج خودروهای فرسوده از ناوگان حمل و نقل کشور نیز ، موضوع مهمی است که در صورت بی توجهی به آن، چه بسا اهداف و نتایج تغییر سوخت در خودروهای تولیدی امری بیهوده باشد . لذا در این مقاله، ضمن اشاره به آلودگی هوا در اثر احتراق و شناسایی عوامل آلوده کننده، به بحث و بررسی خودروهای فرسوده، و در ادامه کیفیت چگونگی به اجرا درآمدن طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، پرداخته شده است.