سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: سومین همایش ملی مدیریت پسماند

تعداد صفحات: ۲۲

نویسنده(ها):

هایده شیرزادی گیلانی – مدیر عامل شرکت بازیافت موادشهرداری کرمانشاه

چکیده:

افزایش سطح رفاه ، تغییر الگوی مصرف و در نتیجه تولید انبوه مواد بسته بندی و محدودیت مکان برای دفن پسماند در دهۀ ۸۰ میلادی یک شرایط تهدیدآور در بخش مدیریت جمع آوری و دفن پسماند برای شهرداری های آلمان به وجود آورده است . همچنین بررسی تمام شدن ذخایر طبیعی در پایان دهه ۸۰ سیاست محیط زیست آلمان را شدیداً تحت فشار قرار داده. متوجه شدند که باید برنامه ریزی پایداری برای مدیریت پسماندهای بسته بندی به عمل آورند و حرکت یکطرفه اقتصاد به حرکت اقتصاد چرخشی تبدیل کنند . لذا برای اولین بار در جهان در آلمان در سال ۱۹۹۲ قانون مدیریت پسماندهای بسته بندی را تصویب نمودند . تمامی تولیدکنندگان مواد بسته بندی ملزم به جمع آوری و برگشت مواد جهت استفاده مجدد گردیدند. بر این اساس شرکت DSD (مخفف Duale System Deutschland به معنی سیستم دومی آلمانی) با مشارکت ۴۰۰ تولیدکننده آلمان برای مدیریت پسماندهای بسته بندی تاسیس گردید . تمامی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مواد بسته بندی برای عرضه کالای خود ، ملزم به امضاء قرارداد با شرکت DSD و شناسایی کالای خود با علامت نقطه سبز گردیدند . در مقابل برای تولید و مصرف هر تن مواد بسته بندی ملزم به پرداخت مبلغی برای جمع آوری ، جداسازی و بازیافت و پردازش به صندوق DSD گردید. شرکت DSD از از طریق انعقاد قرارداد با شرکت هایی اقدام به جمع آوری ماهیانه پسماندهای بسته بندی که در کیسه های زرد توسط شهروندان جداسازی و نگهداری می گردد، نموده و پس از جمع آوری به واحدهای جهت جداسازی و سپس بازیافت و پردازش انتقال یافته و از محل تعرف هدریافت ح قاستفاده از علامت سبز هزینه های آن را پرداخت مینماید.
هم اکنون ۲۶ کشور عضو شرکت DSD هستند. به طوری که اتحادیه اروپا خود به تشکیل یک سازمان به نام Pro Europe برای تدوین و برنامه ریزی مدیریت پسماندهای بسته بندی در اروپا نموده است و برای کشورها تعیین تکلیف نموده تا سال ۲۰۰۸ به نسبت چند درصد مواد بسته بندی تولید شده را جمع آوری و بازیافت نمایند و تا پایان سال ۲۰۰۷ برنامه تا سال ۲۰۱۴ مواد بسته بندی ارائه خواهدشد.
در کشور ایران هنوز در ابتدای خط هستیم . با وجود تولید انبوه روزافزون پسماندهای شهری ناشی از همین مواد بسته بندی هنوز هیچ اقدام قنونی صورت نگرفته است. بر اساس محاسبات آنالیز فیزیکی ۴۸ شهر سال ۱۳/۸ درصد پسماندها را برابر ۳۰ درصد حجم پسماند بسته بندی تشکیل می دهد . یعنی به نسبت سرانه تولید پسماند هر نفر به طور متوسط ۱۷ الی ۲۰ کیلوگرم پسماند بسته بندی تولید می کند . توجه کنید، یعنی یک سوم هزینه های جمع آوری و هزینه های دفن که شهرداری ها متحمل می شوند مربوط به پسماندهای بسته بندی است که سود آن را تولیدکنندگان دریافت می کنند بار هزینه های آن را شهرداری ها و مشکلات آلودگی های آن را محیط زیست تحمل نماید.
لذا ضرورت دارد که شهرد اری ها یک اتحادیه تشکیل دهند و از سازمان صنایع درخواست نمایند که همانند سایر کشورها ،تولیدکنندگان مواد بسته بندی برای مواد رنگ و رنگ بسته بندی خود برنامه ریزی نمایند.