مقاله طنز پردازي در مقالات «تنکيت و تبکيت» عبداله نديم و «چرند پرند» دهخدا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در جستارهاي زباني از صفحه ۱۰۹ تا ۱۳۲ منتشر شده است.
نام: طنز پردازي در مقالات «تنکيت و تبکيت» عبداله نديم و «چرند پرند» دهخدا
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عبدي صلاح الدين
جناب آقای / سرکار خانم: زماني شهلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
طنز يکي از انواع ادبي است که در آن طنز پرداز، به قصد اصلاح، با سلاح قلم و چاشني خنده، زبان به انتقاد از معايب و مفاسد موجود در جامعه باز مي کند. عبدالله نديم و دهخدا هر دو از طنز پردازان زبان فارسي و عربي و زبانزد عالمان اهل قلم هستند. هردو با قلم خود به شيوه اي که خواننده را به تفکر وا دارد، از معايب جامعه زمان خود انتقاد کرده و آن را مورد تمسخر قرار دادند؛ يکي از آن ها در انقلاب عرابي پاشا شرکت کرده و ديگري در نهضت مشروطه نقش بارزي داشت.
در مقالات آن ها ويژگي هاي مشترک فراواني، باوجود اختلاف هاي اندکي که از نظر محتوايي و ساختارهاي زباني با هم دارند، وجود دارد و در واقع مي توان گفت مقالات اين دو، زبان حال مردمان آن روزگاران و استعمار ستيزي آن ها است. هر دو از دخالت بيگانگان در امور داخلي کشورشان شکوه و شکايت کرده اند و اين مفاهيم را در قالب هاي مختص خو، بيان مي کنند. محدود بودن دوره انتشار اين مقالات، خود مويد جو خفقان و اختناق آور آن دوره است. از ديگر ويژگي هاي مشترک آن ها متاثر بود آن ها به صورت مستقيم و غير مستقيم از آموزه هاي سيد جمال الدين اسدآبادي است که اعتقاد داشت نشريه بايد ميداني براي افکار متعالي و دفاع از وطن باشد. هدف از اين پژوهش بررسي بيان طنزهاي نديم و دهخدا در زمينه استبداد ستيزي و تاثير آموزه هاي سيد جمال الدين اسد آبادي بر اين دو اديب، با وجود اختلاف محيطي است.