مقاله عشق به انسان، وطن و مقاومت در شعر قيصر امين پور که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۸ در پژوهشنامه ادب غنايي (زبان و ادبيات فارسي) از صفحه ۲۳ تا ۳۸ منتشر شده است.
نام: عشق به انسان، وطن و مقاومت در شعر قيصر امين پور
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عرفان
مقاله عشق
مقاله وطن
مقاله مقاومت
مقاله غزل نو
مقاله شعرسپيد (نيمايي)
مقاله ذهن
مقاله زبان
مقاله قيصر امين پور

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شريفيان مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: صادقي سهيلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
درحوزه شعر انقلاب اسلامي، شاعران بسياري باليده و نام آورشده اند كه بي گمان «قيصر امين پور» يكي از برجستگان ادبيات انقلاب اسلامي است. در ميان شاعران معاصر فارسي، قيصر امين پور هم به لحاظ ((مضامين عرفاني، انساني)) و هم به لحاظ ((مضامين اجتماعي)) شاعر موفقي است. او را مي توان نماينده و پايه گذار ادبيات عاشورايي و ادبيات آييني غزل نو دانست.
غزل نو از تاثير شعر نو بر غزل سنتي شکل گرفت. اين نوع غزل در قلمرو زبان و تعبيرات، تفاوت هاي آشکاري با غزل گذشته دارد. غزل سرايان معاصر به جاي مضامين تکراري و ترکيبات ملال آور از ترکيبات دلنشين و نو سود جسته اند. از جانب ديگر امين پور با کاربرد قالب سپيد و نيمايي در شعرش به موفقيتي نوين دست يافته است. هدف از اين پژوهش بنيادي كه به روش كتابخانه اي انجام شده است، شناسايي و نماياندن برجستگي هاي ذهني و فكري امين پور بر پايه اخلاق و عرفان با زيربناي حماسي است كه منجر به شناساندن سبك خاص شاعر مي شود. در مقاله حاضر به معرفي ذهن خلاق و تخيل قوي اين شاعر عرفان، اخلاق و حماسه پرداخته شده است و مولفه هايي از مضامين شعر قيصر امين پور مانند عشق، وطن، مقاومت، پاسداشت ارزش هاي دفاع مقدس و بزرگداشت نهضت هاي آزادي بخش مورد بررسي قرار گرفته است.