مقاله عقل در كوي عشق (ديدگاه شيخ نجم الدين رازي درباره عقل و عشق) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در پژوهش هاي فلسفي – كلامي از صفحه ۱۶۷ تا ۱۹۴ منتشر شده است.
نام: عقل در كوي عشق (ديدگاه شيخ نجم الدين رازي درباره عقل و عشق)
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نجم الدين رازي
مقاله عشق
مقاله عقل
مقاله عرفان
مقاله فلسفه ستيزي
مقاله رساله عشق و عقل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: موحدي محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شيخ نجم الدين رازي (۵۷۳ – ۶۵۴ هـ) در کنار آثار عديده اي که درباره مسايل عرفاني دارد، رساله اي نيز به نام «عشق و عقل» يا «معيار الصدق في مصداق العشق» دارد که در آن به پرسش هاي يکي از دوستانش پاسخ داده است. اين پرسش هاي سه گانه عبارتند از:
۱- آيا عشق و عقل آنگاه که به کمال خود مي رسند، تضادي با هم دارند يا نه؟
۲- چرا آنجا که عقل بيش تر و شريف تر است، عشق نيز ثابت تر و ظريف تر است (با عنايت به وجود سيد کائنات)؟
۳- آيا مي توان گفت که عقل نه يک قسم، که شامل همه موجودات و محيط بر همه اقسام وجود است؟
مولف پس از تحرير محل نزاع و توجه دادن به معاني مشترک «عقل»، محدوده فعاليت هاي آن را مشخص مي سازد و ساحت عشق را بسي فراتر از تنگناي عقل، معرفي مي کند. آنگاه نسبت ميان عقل بيش تر و عشق ظريف تر را با چشمداشتي به پيامبر اکرم (ص) برمي رسد و سپس به مخالفت عقلاني با نظريه وحدت عقل و عاقل و معقول مي پردازد. وي در اين رساله بر آن بوده تا در مقام بحث عقلاني (در باره موضوع مورد پرسش) به شيوه متكلمان و فلاسفه بحث كند و در مقام درك شهودي و بيان مكاشفات نيز همچون عارفي فلسفه ستيز و طبعا با بهره گيري از واژگاني سرشار از استعاره و كنايه و تمثيل، جانب عشق را پاس داشته باشد. در اين مقاله، ضمن وارسي کامل اين رساله، ديدگاه نجم رازي با نظرداشت به ديگر آثارش، مورد نقد و بررسي قرار مي گيرد.