مقاله علل انجام، عوارض و نتايج عمل ترابكولكتومي در بيماران مبتلا به گلوكوم زاويه باز اوليه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله پزشكي كوثر از صفحه ۲۳۵ تا ۲۴۱ منتشر شده است.
نام: علل انجام، عوارض و نتايج عمل ترابكولكتومي در بيماران مبتلا به گلوكوم زاويه باز اوليه
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گلوکوم
مقاله فشار داخل چشم
مقاله ترابکولکتومي
مقاله جراحي فيلترينگ
مقاله صدمات گلوکوماتوز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رستگار ابوالقاسم
جناب آقای / سرکار خانم: مهدوي منيژه
جناب آقای / سرکار خانم: زارع مهرجردي عاطفه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اهداف: گلوكوم زاويه باز اوليه، شايع ترين نوع گلوكوم است كه باعث كاهش دوطرفه و پيش رونده بينايي مي شود. با توجه به اينكه ترابكولكتومي بيشترين عمل فيلترينگ در بيماران گلوكومي و استانداردي طلايي است، اين مطالعه به منظور بررسي علل انجام، عوارض و نتايج پس از عمل ترابكولكتومي انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه مداخله اي در ۱۰۰ بيمار (۱۵۶ چشم) داوطلب مبتلا به گلوكوم زاويه باز اوليه از فروردين ۱۳۸۲ تا اسفند ۱۳۸۵ در كلينيك هاي چشم پزشكي بيمارستان هاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي يزد انجام شد. نمونه گيري به صورت ترتيبي بود و بيماران بين ۳ تا ۳۸ ماه پيگيري شدند. داده ها با استفاده از آزمون آماري T زوجي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: شايع ترين عامل انجام عمل ترابكولكتومي (%۲۹٫۴)، عدم پاسخ به درمان طبي بود. در پيگيري متوسط ۱۴٫۳ ماهه، در حدود %۹۱ از موارد عمل ترابكولكتومي به طور كامل يا نسبي موفقيت آميز بود. ميانگين فشار از ۲۹٫۷ به ۱۵٫۶ ميلي متر جيوه كاهش يافت (P=0.0001). %10.2 بيماران دچار عوارض حين عمل، %۵۱٫۳ دچار عوارض زودرس و %۳۹٫۸ دچار عوارض ديررس بعد از عمل شدند.
نتيجه گيري: ترابكولكتومي در كنترل فشار چشم، بهبود و حفظ بينايي بيماران گلوكومي كه به درمان دارويي جواب نمي دهند يا با درمان دارويي دچار كاهش ديد، افزايش كاپ و كاهش ميدان بينايي مي شوند يا به هر دليلي، به ادامه درمان دارويي رضايت ندارند مفيد است.