مقاله علل زمينه اي نارسايي حاد کليه در کودکان بستري شده در بيمارستان ابوذر اهواز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۹ در مجله علمي پزشكي جندي شاپور از صفحه ۲۱۳ تا ۲۱۹ منتشر شده است.
نام: علل زمينه اي نارسايي حاد کليه در کودکان بستري شده در بيمارستان ابوذر اهواز
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نارسايي حاد کليه
مقاله گلومرولونفريت حاد
مقاله عقرب زدگي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احمدزاده علي
جناب آقای / سرکار خانم: حكيم زاده مهران
جناب آقای / سرکار خانم: ولوي احسان
جناب آقای / سرکار خانم: بهادرام سارا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: علل مسبب نارسائي حاد کليه (ARF) ممکن است پيش کليوي، داخل کليوي يا پس کليوي باشند. هدف از اين مطالعه بررسي علل ARF در کودکان بستري شده در بيمارستان کودکان ابوذر اهواز که مرکز ارجاع بيماران کليوي در جنوب غرب کشور است بود.
روش بررسي: پرونده بيماراني که با تشخيص ARF طي سال هاي ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ در آن مرکز تحت درمان قرار گرفته بودند استخراج شد. در صورتي که کراتي نين سرم بيمار به طور ناگهاني افزايشي معادل دو برابر قبلي پيدا کرده بود و با اوليگوري همراه بود، به عنوان ARF در نظر گرفته مي شد. در صورت مشاهده شواهد بيماري مزمن کليه از مطالعه خارج مي شد. سپس بيماري هاي زمينه اي در سه دسته: پيش کليوي، کليوي و پس کليوي طبقه بندي مي شدند.
يافته ها: در مجموع ۱۱۳ نفر معيارهاي ARFداشتند که ۷۷ نفر (۶۸ درصد) پسر و ۳۶ نفر (۳۲ درصد) دختر بودند (M.F:2.2). ميانه سني آنان ۸٫۶ سال (از ۱۰روز تا ۱۵سال) بود ولي بيشتر آنان در گروه سني ۱۰- ۵ سال (۳۴٫۵ درصد) قرار داشتند. شايع ترين علل زمينه اي ARF مشکلات داخل کليوي (۷۴٫۴ درصد) و سپس پيش کليوي(۱۸٫۶ درصد) و پس کليوي (۷ درصد) بودند. شايع ترين علت منجر به ARF گلومرولونفريت حاد (AGN) 63 نفر (۵۵٫۷ درصد) بود.
نتيجه گيري: علل زمينه اي ARF در منطقه ما با نقاط ديگر دنيا متفاوت است. شايع ترين علت بروز آن در کودکان ما AGN، گزش عقرب گارديم و کم آبي شديد ناشي از اسهال است. بنابراين، در اکثر موارد مي توان با ارتقا شرايط بهداشتي، درمان سريع عفونت و شروع زود هنگام درمان کم آبي شديد با مايع درماني خوراکي و يا تزريقي از وقوع آسيب حاد کليه کاست.