مقاله علل ضعف در پژوهش هاي مرتبط با سلامت در کشورهاي در حال توسعه و راه هاي مقابله با آنها که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در مجله تحقيقات علوم پزشكي زاهدان (طبيب شرق) zahedan journal of research in medical sciences از صفحه ۱ تا ۷ منتشر شده است.
نام: علل ضعف در پژوهش هاي مرتبط با سلامت در کشورهاي در حال توسعه و راه هاي مقابله با آنها
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پژوهش
مقاله سلامت
مقاله انتشار
مقاله مجله
مقاله کشورهاي در حال توسعه
مقاله کشورهاي توسعه يافته

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضاييان محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: کشورهاي در حال توسعه از نظر انجام مطالعات علمي و انتشار نتايج آن مطالعات در حوزه هاي گوناگون دانش بشري به ويژه حوزه سلامت، از کشورهاي پيشرفته عقب مانده اند. از همين رو مقاله حاضر، مروري بر مهم ترين علل اين عقب ماندگي خواهد داشت.
روش کار: در مقاله مروري حاضر، با بهره گيري از روش هاي متنوع جستجو در پايگاه ها و منابع اطلاعاتي، نهايت تلاش به عمل آمد تا متون مرتبط با موضوع مورد شناسايي و استفاده قرار گيرد.
يافته ها: کمبود بودجه هاي پژوهشي، نداشتن برنامه هاي منظم پژوهشي، انجام مطالعات با کيفيت پایين، نداشتن انگيزه هاي لازم براي پژوهش، عدم آشنايي با شيوه هاي طراحي پژوهش و عدم آشنايي با شيوه هاي نگارش دستاوردهاي پژوهشي، از مهمترين علل عقب ماندگي کشورهاي در حال توسعه در انجام پژوهش هاي علمي و انتشار نتايج آن در حوزه سلامت مي باشند.
نتيجه گيري: شکاف علمي موجود در بين کشورهاي در حال توسعه با کشورهاي پيشرفته که در اغلب نقاط دنيا در حال گسترش مي باشد، زنگ خطري را براي سلامت آحاد مردم جهان به صدا در آورده است. با اين وجود، راه کارهاي مناسبي نيز براي جلوگيري از رشد اين شکاف و يا محدود نمودن آن وجود دارد که در حال حاضر و با موفقيت توسط برخي از کشورها از جمله ايران به مرحله اجرا درآمده اند.