مقاله علل طلاق و راهبردهاي کاهش آن از ديدگاه قرآن کريم (عنوان عربي: أسباب الطلاق والأساليب لتقليله من منظر القرآن الکريم بطريقة ترتيب النزول) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در مطالعات راهبردي زنان (كتاب زنان) از صفحه ۲۹۳ تا ۳۴۸ منتشر شده است.
نام: علل طلاق و راهبردهاي کاهش آن از ديدگاه قرآن کريم (عنوان عربي: أسباب الطلاق والأساليب لتقليله من منظر القرآن الکريم بطريقة ترتيب النزول)
این مقاله دارای ۵۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قرآن
مقاله طلاق
مقاله ترتيب نزول
مقاله علل
مقاله راهبرد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حكيم سيدمنذر
جناب آقای / سرکار خانم: زاهدي فر بتول

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسي:
علل طلاق را مي توان با ترتيب نزول آيات، تحليل کرده و بر اساس آرا مفسرين، راهبردهايي را براي کاهش آن يافت. چنين رويکردي  به مساله طلاق مسبوق به هيچ پيشينه و زمينه اي نيست. در اين مقاله نه عامل طلاق به ترتيب اولويت و در قالب سبکي نظير روش تفسير موضوعي مبتني بر ترتيب نزول، استخراج شده است.
مخدوش بودن روابط جنسي، هم کفو نبودن، ضعف و فقدان اعتقادات، درک متقابل نداشتن، اختلالات اخلاقي و رفتاري، اضطرارهاي موردي، بي علاقگي، وجود همسر ديگر و تهمت هاي ناروا به ترتيب، برخي از آسيب هاي زمينه ساز جريان طلاق مي باشند. فرضيه نوآورانه اين مقاله اين است که از ترتيب اهميت و اولويت عوامل، بر اساس اشارات منطوق و مفهوم مخالف آيات، مي توان راهبردهايي را نيز براي کاهش طلاق به دست آورد.