مقاله علل هيرسوتيسم در خانم ها در سنين قبل از يائسگي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در پوست و زيبايي از صفحه ۱۱۹ تا ۱۲۴ منتشر شده است.
نام: علل هيرسوتيسم در خانم ها در سنين قبل از يائسگي
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هيرسوتيسم
مقاله سندرم تخمدان پلي كيستيك
مقاله آكنه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اكبري داريوش
جناب آقای / سرکار خانم: حسين پور نرگس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: به وجود مو هاي ترمينال در نواحي حساس به آندروژن در بدن خانم ها هيرسوتيسم گفته مي شود. هيرسوتيسم يك مشكل باليني شايع در خانم ها مي باشد و در %۵ تا %۱۰ خانم هاي در سنين باروري ديده مي شود. هدف از اين مطالعه بررسي اتيولوژي هيرسوتيسم و يافته هاي باليني همراه با آن در خانم هاي غير يائسه مي باشد.
روش اجرا: در اين مطالعه كه به روش مقطعي انجام شد، ۲۰۰ خانم مبتلا به هيرسوتيسم كه از اول ارديبهشت ۱۳۸۷ اول ارديبهشت ۱۳۸۹ به درمانگاه پوست مراجعه كرده بودند، مورد بررسي قرار گرفتند. پس از شرح حال دقيق و معاينه فيزيكي، سونوگرافي لگني جهت بررسي تخمدان ها و بررسي هاي آزمايشگاهي شامل تستوسترون توتال خون، پرولاكتين، دي هيدرواپي آندروسترون سولفات و ۱۷ ـ هيدروكسي پروژسترون صبحگاهي در همه بيماران و آزمايش TSH در ۱۰ بيمار انجام شد.
يافته ها: شايع ترين علت هيرسوتيسم در مطالعه ما سندرم تخمدان پلي كيستيك (%۵۴٫۵ موارد) و به دنبال آن هيرسوتيسم ايديوپاتيك (%۴۰ موارد) بودند. ساير علل هيرسوتيسم شامل پرولاكتينوما (%۲)، هيپوتيروئيديسم (۱%) و مصرف دارو (۲٫۵%) بودند. ازنظر شدت ۱۰۹ بيمار (۵۴٫۵%) هيرسوتيسم خفيف، ۸۵ بيمار (۴۲٫۵%) هيرسوتيسم متوسط و ۶ بيمار (۳%) هيرسوتيسم شديد داشتند. در ۱۰۵ بيمار (۵۲٫۵%) سابقه فاميلي مثبت از هيرسوتيسم وجود داشت. يافته هاي باليني همراه با هيرسوتيسم شامل آكنه (۵۲٫۵%)، اختلال در عادت ماهيانه (۳۵%)، آلوپسي آندروژنتيك (۱۵%)، آكانتوزيس نگريكانس (۷٫۵%) و چاقي (۳۷٫۵%) بود.
نتيجه گيري: سندرم تخمدان پلي كيستيك و هيرسوتيسم ايديوپاتيك علل اصلي هيرسوتيسم در خانم هاي غيريائسه مي باشند. در اكثر موارد مي توان با شرح حال دقيق و معاينه فيزيكي علت هيرسوتيسم را تشخيص داد.