سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین کنفرانس ملی بهسازی و مقاوم سازی ایران

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

فاطمه بیات –
معصومه شمس اللهی –
فاطمه صلح میرزایی –
خدیجه نوروزی خطیری –

چکیده:

سیل یکی از مخرب ترین حوادث طبیعی بعد از زلزله می باشد با تفاوت که شاید بسیار قابل کنترل تر از زلزله و خسارات آن می باشد، لذا جهت مهار سیل تحقیقات و پژوهشهای زیادی در زمینه های مختلف صورت گرفته است. که در این مقاله کشورهای آمریکا، انگلیس، ژاپن، چین و هند که به صورت اصولی و جدی با این مسئله برخورد کرده اند مورد توجه بیشتری قرار گرفته اند. در یک دسته بندی کلی روشهای کنترل و مقابله با سیل به دو دسته سازه ای و غیر سازه ای تقسیم است.
از جمله روشهای سازه ای مهار سیل از قرار: استفاده از مجموعه سدهای مخزنی، گروه دایکها (ring dike) خاکریزها و Super levee ها، بالا بردن سطح شهرها، کانالیزه کردن شهرها و … می باشد و از تجهیزات مورد استفاده به هنگام وقوع سیل می توان به : استفاده از موانع سه ضلعی پیش ساخته با کیسه آب داخلی (Aqua levee) ، پروانه گردان پشت دایک، پمپ تخلیه آب ، تصفیه خانه سیار آب شیرین، سیستم توری ها و … اشاره کرد.
متاسفانه وقوع سیل در نقاط مختلف کشورمان هر ساله جان صدها نفر از هموطنان را تهدید می کند. در نتیجه مهار سیل از مسایل مهم قابل توجه می باشد. امید است بررسی و توجه به تجارب دیگران، مسئولین و پژوهشگران مربوط را جهت رسیدن به این مهم یاری نماید.