سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین کنفرانس ملی بهسازی و مقاوم سازی ایران

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

رضا رهگذر – استادیار، دانشکده فنی دانشگاه شهید باهنر کرمان
علی اکبر مقصودی – استادیار، دانشکده فنی دانشگاه شهید باهنر کرمان
سیدحمید هاشمی – دانشجوی دکتری سازه دانشگاه شهید باهنر کرمان

چکیده:

امروزه نگهداری و مرمت سازه ها به دلیل هزینه های بالای ساخت آنها اهمیت بسیار زیادی پیدا نموده است. به همین دلیل و به علت نیاز روز افزون مهندسین و متخصصین صنعت ساختمان به تقویت، ترمیم و بهسازی سازه های بتنی روشهای مختلف و متعددی برای این موضوع مطرح گشته است. سادگی اجرای FRP ها در عین سرعت عمل بالا، وزن کم، مقاومت کششی بالای ورق ها، مقاومت در برابر خوردگی، جذب ارتعاشات و افزایش مقاومت و استحکام سازه خصوصا در مقابل بارهای دینامیکی از جمله مزیت های این مواد است.
در این تحقیق اثر ورقهای FRP در مقاوم سازی خمشی تیرهای بتن مسلح حاوی بتن بامقاومت بالا مورد بررسی قرار گرفته است. میزان آرماتور کششی و تعداد لایه FRP درساخت نمونه ها و تقویت آنها به عنوان متغیر در نظر گرفته شده است. تعداد شش تیر بتنی دارای سطح مقطع، طول و میزان میلگرد فشاری و برشی یکسان حاوی بتن بامقاومت بالا ، دارای آرماتور کششی برابر با ؟؟ و ؟؟ ساخته شده و تحت آزمایش خمش چهار نقطه ای قرار گرفته و شرایط بهره برداری آنها مورد بررسی قرار گرفته است. از شش نمنه ذکر شده دو نمونه بدون FRP به عنوان نمونه شاهد و چهار نمونه دیگر با یک لایه وچهار لایه FRP مقاوم سازی شده اند.
جهت بررسی دقیق رفتار این تیرها تعداد قابل توجهی کرنش سنج روی میلگردهای کششی، فشاری و همچنین سطح بتن و FRP نصب شده که نتایج حاصله در این تحقیق دال بر عملکرد مطلوب ورقهای تقویت کننده در شرایط بهره برداری می باشد.