مقاله عنوان فارسي: بازخواني رسميت يافتن تشيع در ايران عهد اولجايتو (عنوان عربي: اعادة قراءة الاعتراف الرسمي بالتشيع في ايران في عصر اولجايتو) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در شيعه شناسي از صفحه ۷۱ تا ۱۰۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسي: بازخواني رسميت يافتن تشيع در ايران عهد اولجايتو (عنوان عربي: اعادة قراءة الاعتراف الرسمي بالتشيع في ايران في عصر اولجايتو)
این مقاله دارای ۳۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كليدواژه فارسي: تشيع
مقاله ايران
مقاله رسميّت يافتن
مقاله اولجايتو
مقاله ايلخانان (كليدواژه عربي: التشيع
مقاله ايران
مقاله الاعتراف الرسمي
مقاله اولجايتو
مقاله الايلخانات)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آهنچي آذر
جناب آقای / سرکار خانم: عبادي مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
در اواسط دوره حکومت اولجايتو (حک ۷۰۳-۷۱۶ ق) که در نتيجه مجادلات مذهبي دو گروه عمده اهل سنت، حنفي و شافعي ها، مغولان ايران در آستانه رويگرداني از اسلام و مسلماني بودند، تشيع نقش تاريخي مهمي بر عهده گرفت و با گرويدن اولجايتو به مذهب تشيع (۷۰۹ق)، از تجديد آيين ها و سنن مغولي در ايران ممانعت شد. حضور فعال و موثر تشيع در عرصه مذهبي ايران در اين برهه از زمان، علاوه بر اينکه به نفع اسلام و مسلمانان تمام شد، اين فرصت را براي شيعيان فراهم آورد تا جامعه ايران را بيش از پيش با عقايد مذهبي خود آشنا سازند. اگرچه رسميت تشيع پس از اولجايتو استمرار نيافت، اما تاثير بسياري در تحولات مذهبي ايران در ادوار بعد برجاي گذاشت که برايند آن، رسميت و تثبيت تشيع در عهد صفوي بود.