سال انتشار: ۱۳۸۰

محل انتشار: شانزدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

سارا صالحی – شرکت تعمیر و نگهداری تأسیسات انتقال نیرو – برق خراسان
فرزاد زیبایی – شرکت تعمیر و نگهداری تأسیسات انتقال نیرو – برق خراسان

چکیده:

ثبات میکروپروسسوری سورل، سیستم ثبت و ضبط اطلاعات قابل برنامه ریزی است که در بسیاری از بست های کشور مورد استفاده قرار می گیرد .
این سیستم مقادیر ورودی های آنالوگ و وضعیت سیگنال های لاجیک ورودی را مدت زمانی قبل و بعد از بروز خطا ثبت می نماید . این زمان قابل تغییر بوده و با توجه به نیاز استفاده کننده می تواند تنظیم شود . پرینتر ثبات خطای سورل، موسوم به IP ، جهت رسم گراف از کاغذ آلومینیومی خاصی استفاده می کند که در داخل کشور تولید نشده و جهت تهیه آن باید هزینه ارزی سنگینی صرف گردد . مدار رابط MPI-A13 به منظور بهینه سازی ثبات خطای سورل طراحی شد تا بتوان با جایگزینی پرینتر معمولی از خانواده . ، ایجاد نمود IP ، کاهش چشمگیری در هزینه های ارزی مربوط به تهیه کاغذ و تعمیرات احتمالی پرینتر EPSON در طراحی مدار فوق امکان حداکثر استفاده از سیستم موجود و حداقل هزینه مدنظر بوده است . مدار فوق در ابعاد سایر بوردهای سورل طراحی شده و همانند آنها در داخل کابین واحد EP سورل جای می گیرد . بدین ترتیب ضمن استفاده از منبع تغذیه DC/DC موجود، نیازی به تهیه فریم مناسب هم نخواهد بود . در حال حاضر بورد طراحی شده مورد نظر در بسیاری از پست های کشور، مورد استفاده قرارگرفته و صحت عملکرد آن طی چند سال گذشته مورد تأیید بوده است .
امید است توانسته باشیم با ارائه و اجرای طرح فوق ضمن کاهش هزینه های بهره برداری، گامی مؤثر در جهت خودکفائی بیشتر و کاهش وابستگی ها برداشته و در بهبود سطح کیفی صنعت برق کشور سهیم باشیم .