مقاله عوارض درازمدت مصرف خودسرانه دگزامتازون تزريقي به مدت بيست سال: گزارش يک مورد نادر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در فصلنامه دانشگاه علوم پزشكي سبزوار (اسرار) از صفحه ۲۴۰ تا ۲۴۳ منتشر شده است.
نام: عوارض درازمدت مصرف خودسرانه دگزامتازون تزريقي به مدت بيست سال: گزارش يک مورد نادر
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مصرف خودسرانه
مقاله عوارض درازمدت
مقاله دگزامتازون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: گنج لو جواد
جناب آقای / سرکار خانم: غضنفري مجيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: اکثر عوارض کورتيکواستروئيدها وابسته به دوز و مدت مصرف اين دسته دارويي است. دگزامتازون که در سال هاي اخير پرمصرف ترين داروي تزريقي در کشور بوده است، در صورت مصرف دراز مدت مي تواند سندرمي شبه کوشينگ ايجاد نمايد. در اين مقاله يک مورد بيمار با عوارض مصرف بيست ساله دگزامتازون گزارش مي گردد.
معرفي بيمار: بيمار مردي ۵۲ ساله، دامدار و کشاورز، متاهل و فاقد فرزند است که مصرف خودسرانه دگزامتازون تزريقي را از سن ۳۰ سالگي شروع نموده است. بيمار با تشخيص بروسلوز مقاوم به درمان در بيمارستان قمربني هاشم جوين بستري گرديد. آزمايشات نشان دهنده کم خوني، لکوسيتوز، هايپوکلسمي، هايپوکالمي و هايپوناترمي بود که بيمار با رضايت شخصي در روز چهارم بستري، ترخيص گرديد. دو روز پس از ترخيص، با شکايت کمردرد، بي حسي اندام تختاني و فوقاني و اختلال در راه رفتن و با تشخيص کوادري پارزي اسپاستيک و بابنسکي جهت ادامه درمان به جراح مغز و اعصاب ارجاع گرديد. شانزده روز بعد، بيمار با تشخيص ميلوپاتي سرويکال تحت عمل جراحي لامينکتومي توتال C3-C6 قرار گرفت. بيمار سابقه بستري در سرويس داخلي بيمارستان امام رضا (ع) مشهد با علت تب ناشناخته را در دو سال پيش و جراحي کاتاراکت هر دو چشم را ذکر مي کند.
نتيجه گيري: عوارض مصرف درازمدت دگزامتازون سبب شش نوبت بستري، اقدامات تشخيصي، مداخلات درماني و جراحي براي بيمار گرديد.